Reklama

Nie będzie wolnego zawodu doradcy

Publikacja: 07.12.2002 09:23

Łatwiejsze wchodzenie spółek do publicznego obrotu po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej zapowiedział przewodniczący KPWiG Jacek Socha podczas panelu "Przyszłość Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w perspektywie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Być może małe emisje akcji o wartości nie przekraczającej 2,5 mln euro będzie można przeprowadzać bez prospektu emisyjnego. Także emisje skierowane bezpośrednio do konkretnych inwestorów instytucjonalnych nie będą wymagały sporządzania kosztownego prospektu. Do korzystania z dobrodziejstw wspólnego europejskiego rynku kapitałowego wystarczy dopuszczenie do publicznego obrotu tylko w jednym kraju.

Niestety, ze słów Jacka Sochy wynika, że tak jak do tej pory nie będzie możliwe wykonywanie wolnego zawodu doradcy inwestycyjnego. W dalszym ciągu po poradę inwestycyjną będziemy musieli chodzić do instytucji finansowych, których wiarygodność w ostatnim czasie zdecydowaniem spadła.

Być może nieco inaczej będzie wyglądało karanie przestępców. Szczególnie dotyczy to wykorzystywania w transakcjach poufnych informacji. Komisja będzie mogła nałożyć na inwestora karę finansową, jeśli uzna, że bez znajomości poufnej informacji nie przeprowadziłby określonej transakcji.

Nie wiadomo na razie, która z trzech dużych europejskich giełd (Euronext, Londyn, Frankfurt) będzie partnerem Warszawy. Jak stwierdził prezes zarządu GPW Wiesław Rozłucki, giełda nie prowadzi w tej chwili z żadnym z tych rynków rozmów na temat przyszłego aliansu. Wciąż nie jest też jasne, czy GPW będzie mieć inwestora strategicznego, czy też przystąpi do jakiejś federacji giełd (na takiej zasadzie działa Euronext, skupiający giełdę francuską, portugalską, belgijską, holenderską i londyńską giełdę derywatów LIFE). Prezes Rozłucki określił jako mało prawdopodobne stworzenie wspólnej środkowoeuropejskiej giełdy przez Budapeszt, Warszawę i Pragę.

Reklama
Reklama

Panel zorganizował działający pod opieką prof. Mieczysława Puławskiego na SGH Studencki Klub Naukowy "Klub Inwestora". Partnerem był Bank BISE, patronem medialnym Parkiet.

Gospodarka
Na świecie zaczyna brakować srebra
Patronat Rzeczpospolitej
W Warszawie odbyło się XVIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu
Gospodarka
Wzrost wydatków publicznych Polski jest najwyższy w regionie
Gospodarka
Odpowiedzialny biznes musi się transformować
Gospodarka
Hazard w Finlandii. Dlaczego państwowy monopol się nie sprawdził?
Gospodarka
Wspieramy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama