Reklama

OTP Bank rusza na podbój Rosji

Publikacja: 04.07.2006 08:32

Rosja stanie się siódmym rynkiem, na którym działa OTP Bank. Przejęcie Inwestsbierbanku będzie kosztować Węgrów 477 milionów dolarów

Węgrzy kupią 96,4 proc. akcji Inwestsbierbanku. Ich nowy nabytek na liście największych banków w Rosji zajmuje zaledwie 48. miejsce, lecz Węgrom zależy przede wszystkim na samej obecności w kraju, gdzie bankowość dopiero czeka niebywały rozkwit.

Finał jesienią

- To największy kraj, w którym pojawił się OTP. Ma też najlepsze perspektywy - przekonywał wczoraj w Moskwie prezes węgierskiego banku Sandor Csanyi. - Do Rosji wchodzimy w dobrym momencie, ponieważ wzrost jest tu szybki, sytuacja makrogospodarcza dobra, a ryzyko znacznie mniejsze niż kilka lat temu.

Węgrzy liczą, że uda im się domknąć transakcję jesienią tego roku. Swoim zasięgiem Inwestsbierbank pokrywa ok. 80 proc. terytorium Rosji, jego aktywa wynoszą 979 mln euro, a rok finansowy 2005 zamknął z 9,1 mln euro zysku przed opodatkowaniem. Dotąd Inwestsbierbank był własnością inwestorów prywatnych.

Reklama
Reklama

Ważniejsza zagranica

Działalność poza granicami kraju jest dla OTP, węgierskiego odpowiednika PKO BP (oba to największe banki na rynku, dawni monopoliści, bez inwestora strategicznego), coraz ważniejsza. W I kwartale z zagranicy pochodziło 10 proc. zysków węgierskiego giganta, w porównaniu z 8,2 proc. rok wcześniej. Ten odsetek zapewne zwiększy się, i to nie tylko w wyniku rosyjskiego przejęcia. OTP wkrótce pojawi się bowiem też na Ukrainie, gdzie w zeszłym miesiącu w drodze największej transakcji w swojej historii (ponad 800 mln USD) zakupił tamtejszą jednostkę od austriackiego Raiffeisena. Ponadto można się spodziewać kolejnych akwizycji, bo do czterech zapowiadanych niedawno na łamach prasy przez Csanyi?ego brakuje jeszcze dwóch. Kwotę do wydania prezes banku określał na 1,1 mld euro.

Na krajowym rynku OTP czuje się coraz mniej pewnie. Stopniowo się on nasyca, a mocniejszą pozycję zajmują banki zagraniczne, takie jak austriacki Erste. Dodatkowym hamulcem może stać się zapowiedziane przez rząd wycofanie się z dotowania kredytów hipotecznych i pożyczek studenckich. Na niekorzyść branży bankowej będzie też działać spodziewane spowolnienie w węgierskiej gospodarce.

Bloomberg, Interfax

Gdzie jest OTP

Bułgaria

Reklama
Reklama

Węgrzy mają DSK Bank, kontrolujący ponad 13 proc. rynku. Przejęli go w 2003 r.

Chorwacja

Do Węgrów od ub.r. należy OTP Banka Hrvatska (3,6 proc. rynku). Wcześniej działał jako Nova Banka.

Rumunia

OTP pojawił się w 2004 r., kupując RoBank (teraz: OTP Bank Romania). Ma mniej niż 1 proc. rynku.

Serbia

Reklama
Reklama

Węgrzy od tego roku mają dwa banki: Niska Banka,

Zepter Banka, a niedawno uzgodnili też zakup trzeciego - Kulska Banka. W sumie mają ok. 3 proc. rynku.

Słowacja

To pierwszy zagraniczny

rynek dla Węgrów. OTP pojawił się w 2001 r., przejmując IRB, przemianowany potem na OTP Banka Slovensko.

Reklama
Reklama

Ukraina

W największej w swojej historii transakcji (650 mln euro) OTP zakupił w czerwcu Raiffeisenbank Ukraine.

To siódmy co do wielkości bank na rynku, z 3,6 proc. udziałów.

Gospodarka
Na świecie zaczyna brakować srebra
Patronat Rzeczpospolitej
W Warszawie odbyło się XVIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu
Gospodarka
Wzrost wydatków publicznych Polski jest najwyższy w regionie
Gospodarka
Odpowiedzialny biznes musi się transformować
Gospodarka
Hazard w Finlandii. Dlaczego państwowy monopol się nie sprawdził?
Gospodarka
Wspieramy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama