"Do końca czerwca br. przedstawiciele przedsiębiorstw energetycznych [z Azerbejdżanu, Gruzji, Litwy, Polski, Ukrainy i Kazachstanu - przyp. ISB] spotkają się w Warszawie w celu oceny mechanizmu rozszerzenia składu i - w przypadku pozytywnej decyzji - rozszerzą spółkę Sarmatia o nowych udziałowców" - czytamy w komunikacie resortu gospodarki.
Resort podał, że przedtem, do 15 czerwca PERN Przyjaźń, jeden z założycieli Sarmatii, przygotuje mechanizm jej rozszerzenia i przedłoży go stronom.
W połowie maja w Krakowie na spotkaniu prezydentów Azerbejdżanu, Gruzji, Litwy, Polski i Ukrainy oraz specjalnego przedstawiciela Prezydenta Kazachstanu podjęto decyzję o utworzenie Międzyrządowej Grupy Roboczej ds. Energii na poziomie odpowiednich ministerstw, której pierwsze spotkanie odbyło się we wtorek, 5 czerwca.
Jak podał resort, strony uzgodniły, że kolejne spotkanie na szczeblu ministrów będzie miało miejsce w Tbilisi w dniach 26-27 września 2007 roku, a do tego czasu rozszerzona spółka Sarmatia przygotuje feasibility study (studium wykonalności) dotyczące przesyłu ropy naftowej z regionu Morza Kaspijskiego do Gdańska (Polska) - projekt Euro-Azjatyckiego Korytarza Przesyłu Ropy Naftowej.
W połowie lipca 2004 roku Państwowe Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń (PERN) oraz ukraińska firma paliwowa Ukrtransnafta powołały spółkę joint-venture Sarmatia, która miała zrealizować budowę 490-kilometrowego odcinka ropociągu Brody-Płock.