Kiedyś o dobrej kondycji firmy świadczył stan jej posiadania. Oprócz zakładu produkcyjnego, konieczne były również ośrodki wczasowe (najlepiej w atrakcyjnych miejscowościach letniskowych, z bogatą bazą rekreacyjno-turystyczną), przyzakładowe przedszkole, własna elektrownia, rozwinięta baza transportowa, itp. Współcześnie najlepsze firmy to te, które jak największą część swojej działalności są w stanie "wypchnąć" na zewnątrz, co pozwala im skoncentrować się na właściwym, kluczowym obszarze działalności.
Less is more
Już w 1923 roku Henry Ford twierdził, że "Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż nasi konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili, i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my". Ford był zatem jednym z pierwszych orędowników powszechnego dziś rozwiązania, jakim jest outsourcing. Podczas gdy na początku lat 90. realizowano na zewnątrz głównie usługi takie jak katering, ochrona, zarządzanie flotą czy utrzymanie czystości, z czasem obok tych prostych funkcji rosnącą popularność zdobył też outsourcing usług zaawansowanych. Teraz normą jest, że zewnętrznym firmom powierza się takie zadania, jak prowadzenie obsługi telefonicznej klientów, obsługi kadr i płac, księgowości, działań z zakresu badań i rozwoju (R&D) czy wreszcie informatyki. Firmy "odchudzają się", pozbywając się tych części, które nie są dla nich strategiczne i które nie przynoszą zysków. Dzięki temu mogą skoncentrować się na podstawowym zakresie działalności, co z kolei wyzwala nowe pokłady efektywności w organizacji i pojedynczych pracownikach.
Poszczególne branże różnią się co do skali tzw. integracji pionowej i wykorzystania outsourcingu. Producenci samochodów wytwarzają samodzielnie 25 proc. produktu finalnego. Producenci elektroniki już tylko 20 proc. Najmniej spektakularnie, głównie ze względu na ograniczenia formalne, wygląda statystyka outsourcingu w sektorze finansowym. Tam tylko 20 proc. usług zlecana jest na zewnątrz. Niemniej wszystkie branże mają ten jeden wspólny mianownik - outsourcing, choć nierównomiernie, systematycznie zyskuje na znaczeniu w całej gospodarce.
Zapobiegać i leczyć