Nowy właściciel może być wybrany jeszcze w tym roku.Niemiecki WestLB, podobnie jak np. holenderski ING, jest zmuszony przez Komisję Europejską do redukcji aktywów i sprzedaży niektórych zagranicznych spółek córek. WestLB jest jednym z wielu niemieckich banków, które dostały pomoc. Komisja Europejska żąda zbycia aktywów od instytucji, które dostały takie wsparcie.
WestLB planuje sprzedać większość zagranicznych spółek. Z informacji „Rz” wynika, że polski WestLB jest na tej liście. Niemcom w poszukiwaniu kupca ma pomagać firma Deloitte. Maciej Stańczuk, prezes WestLB Polska, odmówił nam komentarza w tej sprawie.
Oprócz WestLB właściciela zmieni najpewniej polski RBS (do niedawna ABN Amro Bank). Brytyjczycy dużo wcześniej poinformowali, że będą zdecydowanie ograniczać swoje zaangażowanie za granicą. Ich do tego zmusił nowy państwowy akcjonariusz. – Zainteresowanie potencjalnych inwestorów tego typu bankami będzie niewielkie – mówi Jacek Chwedoruk, dyrektor generalny Rothschild Polska. – To może być okazja dla średniej wielkości banków, które chcą brać udział w procesie konsolidacji – dodaje.
WestLB działa w Polsce jako bank korporacyjny, obsługuje duże i średnie firmy. Na koniec I półrocza zajmował 34. miejsce w rankingu banków względem funduszy własnych. Pięć lat wcześniej był na 25. miejscu. Po trzech kwartałach tego roku bank miał 22,5 mln zł zysku netto, o 32 proc. więcej niż przed rokiem.
– Dziś podstawą do wyceny banku jest jego wartość księgowa – mówi Chwedoruk. – Wycena nie powinna znacznie odbiegać od wartości księgowej sprzedawanej instytucji.Wartość księgowa WestLB wynosi 270 mln zł. Polski RBS konsekwentnie odmawia podania swoich wyników finansowych.