Stoczniowa konsolidacja

Aktualizacja: 27.02.2017 15:12 Publikacja: 14.05.2008 09:32

- Musimy zakończyć tworzenie narodowego holdingu stoczniowego do kwietnia 2009 r., by móc eksploatować złoża surowców energetycznych w Arktyce - stwierdził rosyjski premier Władimir Putin.

Decydującą rolę w holdingu będzie mieć prawdopodobnie państwowa spółka Obiedienionnaja Sudostroitelnaja Korporacja. Jej szefem został mianowany długoletni współpracownik Putina Igor Sieczin, dotychczas prezes koncernu energetycznego Rosnieft. O tym, jak dużą wagę nowy premier Rosji przykłada do stoczniowych przedsięwzięć, wskazuje choćby to, że Sieczin został również wicepremierem nadzorującym przemysł i energetykę.

- Rosja potrzebuje zbudować zasoby technologiczne zdolne do wydobycia i transportu surowców z szelfu kontynentalnego, w tym platformy wiertnicze, tankowce i lodołamacze - wskazał Putin. Jego zdaniem, przemysł stoczniowy powinien być jedną z lokomotyw wzrostu sektora zaawansowanych technologii w rosyjskiej gospodarce.

- W celu uczynienia przemysłu okrętowego bardziej konkurencyjnym, trzeba go zrestrukturyzować - stwierdził minister przemysłu i handlu Wiktor Christienko. Wyraził też opinię, że Rosja musi znacznie zwiększyć liczbę budowanych cywilnych statków. Christienko poinformował, że w zeszłym roku 74 proc. budowanych w kraju okrętów miało wojskowe przeznaczenie.

Jak dotąd nie jest znany koszt ambitnych, morskich planów Putina. Ich realizacja może kosztować miliardy dolarów i być rozłożona na wiele lat. Będzie jednak konieczna, by Rosja mogła zwiększyć wydobycie ropy i gazu.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego