Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów. Przy korzystnej synergii kilku czynników globalnych, trend ten może trwać nadal. Dziś, w czasie gdy WIG20 tracił, niemiecki DAX zyskał ponad 0,7%, a CAC40 przeszło 0,2%.
Trudno jednak oczekiwać od GPW, by wzrosty trwały codziennie i każdego dnia biły zagraniczne benchmarki.Grupa KRUK przedstawiła bardzo solidne wyniki finansowe, poprawiając przychody i informując o całorocznym zysku netto przekraczającym 1 mld złotych, co daje przeszło 25% wzrost r/r. Wynik wydaje się tym bardziej pozytywny, biorąc pod uwagę mnożnikową wycenę biznesu spółki oraz fakt, że na niszowym rynku wierzytelności stała się prawdziwym, globalnym gigantem. Pozytywnie zaskakują także wyniki Vercomu i cyber_Folks - obie spółki mają realną szansę skorzystać na trendzie sztucznej intelgiencji, przy czym imponująco wygląda marżowość i rentowność biznesu tej drugiej.
Oba walory wzrosły skokowo jesienią 2022 roku i trend ten trwa nieprzerwanie, odkąd udostępniono ChatGPT. Także poprawa biznesu, może nie w skali Nvidia czy amerykańskich gwiazd trend AI, jest widoczna; obie spółki wyraźnie 'dowożą' to, czego chcą inwestorzy, a perspektywy wyglądają obiecująco. Dodatkowo cyber_Folks wspierać może rosnący rynek obecności firm w internecie, gdzie witryny www są obecnie biznesowym obowiązkiem, a oprogramowanie do tworzenia stron, wsparte AI może okazać się czarnym koniem, wśród polskich spółek tech. Warto zwrócić jednak uwagę, że każdorazowo potknięcie którejś z wymienionych spółek będzie wiązało się ze spadkiem wycen, z już dość wysokich (choć uzasadnionych dotychczasowym wzrostem skali biznesu) wycen.
Poznalismy dziś słabsze dane makro z gospodarki Stanów Zjednoczonych; gdzie pozytywnie zaskoczył tylko regionalny indeks Richmond Fed. Słabsze okazały się zamówienia na środki trwałe, a indeks konsumentów wg. Conference Board spadł ze 114 do 106 punktów. Jednocześnie jednak trend wzrostowy w USA także wydaje się rozszerzać poza 'wspaniałą siódemkę'. Jak dotąd raportujące wyniki spółki z USA pobiły w IV kw. 2023 roku oczekiwania zysku na akcję o średnio ponad 7%. Benchmark wzrósł w tym roku o dokładnie 7%, a zwyżka akcji największych techów w ostatnich dniach spowolniła. Możemy powiedzieć, że obserwujemy 'bycze rozszerzenie' hossy na pozostałe spółki z indeksu. Nasdaq100 i S&P 500 notowane są dzisiaj płasko. Dolar i rentowności tracą, po dzisiejszych danych, wspierając scenariusz cięć w USA, w połowie roku, choć część analityków podnosi obawy, że bankierzy nie zmienią ich, do wyniku wyborów prezydenckich.
Eryk Szmyd Analityk rynków finansowych XTB