Gra na przeczekanie (Komentarz tygodniowy)

Globalne rynki akcji mają za sobą tydzień podwyższonej zmienności i jednocześnie skromnych zmian indeksów budowanych na sprzecznych impulsach, odpowiedziach na dane makro i wystąpieniach przedstawicieli banków centralnych.

Publikacja: 20.02.2023 08:05

Gra na przeczekanie (Komentarz tygodniowy)

Foto: Spencer Platt

Bilansem jest tydzień, który wpisuje się w oczekiwany scenariusz podporządkowania rynków głównie szacunkom przyszłej polityki banków centralnych i ponownego wyceniania nieco bardziej ryzykownego dla giełd scenariusza, w którym kredyt będzie droższy, a stopy procentowe wyższe przed dłuższy okres czasu. W praktyce oznacza to - i oznaczało w zakończonym tygodniu – grę od impulsu do impulsu i kolejnych danych, z których na plan pierwszy wybijają się doniesienia z USA. W istocie miniony tydzień został zdominowany przez odczyty makro z USA – głównie inflacji i dane z rynku pracy - które były przyjmowane nerwowo i w kontekście większej zmienności, ale w finale przełożyły się na niewiele wnoszące zmiany indeksów. W większości przypadków rynki potrafiły przeczekać tydzień w konsolidacjach granych od kilku tygodni, opierać się głębszym korektom po styczniowych falach wzrostowych i doskonałym dla wielu spółek i indeksów otwarciu nowego roku. Sumując, w zakończonym tygodniu z technicznego szumu wyłonił się obraz rynków zawieszonych w trendach bocznych i konsolidacjach.

Jak zawsze w przypadku konsolidacji, można na nie patrzeć z optymizmem i pesymizmem. Brak przecen wskazuje, iż nastroje nie są tak złe, jak masowe opisy ryzyk związanych z agresywną polityką Fed i koniecznością pchnięcia gospodarek w recesję, by złamać inflację. Paradoksalnie, rynki operują teraz w kontekście obaw przez zbyt dobrą kondycją gospodarki amerykańskiej, która nie pozwoli bankowi centralnemu na zbyt wczesne – mówiąc kolokwialnie – zdjęcie nogi z wciśniętego hamulca. Drugą stroną tego układu sił jest jednak kluczowa dla giełd pozytywna sytuacja gospodarcza, w której recesji nie będzie lub będzie naprawdę płytka i scenariusz miękkiego lądowania zapewniający inwestorów, iż złe wydarzenia zostały już w całości wycenione zeszłorocznymi spadkami i spektakularnymi przecenami szczególnie ważnych sektorów. Dlatego giełdy i indeksy potrafiły ostatnio opanować apetyty korekcyjne i przejść z korygowania styczniowych zwyżek w trendy boczne i czekanie na marcowe posiedzenia władz monetarnych. W praktyce zasadnym wydaje się przyjęcie założenia, iż w kolejnych kilku tygodniach rynki czeka więcej gry w układzie sił znanym z poprzedniego tygodnia, której centralnym punktem będzie mniej lub bardziej nerwowe pozycjonowanie się pod marcowe posiedzenie FOMC.

W naszej opinii tak długo, jak obraz polityki monetarnej lub układów sił w gospodarkach nie będzie bardziej przejrzysty, giełdy czeka gra na bazie sprzecznych danych makro, co powinno przekładać się na brak trendów i dryf po styczniowych wzrostach. Bazowym scenariuszem pozostaje jednak brak powrotu bessy i założenie, iż dołki rynków niedźwiedzia zostały już wyznaczone, nawet jeśli lutowe korekty zostaną pogłębione. Stale warto pamiętać, iż wyceniana dziś przez giełdy kondycja spółek i perspektyw gospodarczych zmaterializują się między IV kwartałem bieżącego roku i I kwartałem 2024 roku, a obecna sytuacja była wyceniana w III kwartale zeszłego roku, gdy rynki dokonały przeszacowania scenariusza z recesyjnego na scenariusz miękkiego lądowania lub płytkiej recesji. W tak zarysowanym układzie sił ryzykiem dla trendów wzrostowych nie są jedne, czy drugie odczyty makro, ale trendy gospodarcze, które średniookresowo układają się raczej dobrze dla popytu niż dla podaży i sprzyjają wdrażaniu strategii kupowania na korektach, a nie sprzedawania na wzrostach. W takim układzie sił oczekiwanie trendów bocznych i konsolidacji jawi się nie tylko jako zrozumiałe, ale i w pełni uzasadnione perspektywami dla rynków w skali trzech, czterech kwartałów.

Adam Stańczak

Analityk

DM BOŚ Wydział Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC