Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji.

Publikacja: 29.06.2022 17:04

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Foto: Bloomberg

Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%. To znacznie poniżej oczekiwań i poprzedniego odczytu na poziomie 3,1%. Odczyt ten zasadniczo wskazuje na osłabienie gospodarcze, które powinno się nasilić wraz z wpływem podwyżek stóp procentowych przez Fed. Co więcej, przewodniczący Fed Powell podtrzymał dzisiaj, że gospodarka amerykańska jest dobrze przygotowana na zacieśnienie polityki.

Ostateczne dane dla Q1 pokazały spadek PKB na poziomie 1,6% w tempie annualizowanym, przy oczekiwaniu -1,5% oraz przy takim samym poprzednim poziomie. Co więcej, dane inflacyjne pokazują, że presja cenowa była również większa niż wstępnie oceniano. Deflator PKB wypada na poziomie 8,3% przy oczekiwaniu 8,1% oraz przy takim samym poprzednim poziomie.

Dodatkowym czynnikiem zagrożenia jest również sam sposób reagowania członków FED, którzy nadal w większości przypadków nie prognozują wystąpienia recesji. Ryzyko zbyt wolnego reagowania na zagrożenia, może doprowadzić do nadmiernego zaostrzenia polityki przez Fed, co zdusi gospodarkę i zwiększy szansę na wystąpienie recesji jeszcze w tym roku.

Podczas ostatniej godziny handlu w Europie WIG20 traci 0,25%. DAX traci ok. 1,5%, natomiast na Wall Street sytuacja po publikacjach danych pozostaje nadal mieszana. S&P 500 zyskuje 0,05%, DJIA rośnie o 0,5%, natomiast Nasdaq traci 0,05%.

Mateusz Czyżkowski

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC