Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu poruszały się bez jasnego kierunku, ostatecznie kończąc dzień w mieszanych nastrojach. Niemiecki DAX zamknął się 0,05% pod kreską, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,16%. Nieco lepiej poradził sobie londyński FTSE100, który dodał 0,72%, natomiast gdy hiszpański IBEX35 stracił 0,63%, a włoski FTSE MIB przecenił się 0,46%. Dużo lepiej na tle europejskich indeksów blue chip prezentował się dziś nasz polski WIG20, który dodał 1,92% i znalazł się na najwyższych poziomach w tym roku! Czy hossa na GPW będzie nadal trwała?
Polskie akcje radzą sobie w ostatnich dniach wyraźnie lepiej i wyróżniają się pozytywnie na tle europejskich walorów. Sytuacja ta może nieco zastanawiać, niemniej sentyment w krótkim terminie pozostaje korzystny dla rynkowych byków. Notowania indeksu WIG20 dotarły do górnego ograniczenia szerokiego (półtorarocznego) kanału wzrostowego i znalazły się powyżej szczytów z 2019 roku, co w przypadku utrzymania obecnego sentymentu, może otwierać drogę do ataku nawet na szczyty z 2017 roku. Najlepiej podczas poniedziałkowej sesji poradziły sobie akcje KGHM-u, które podrożały aż o 7,19%! Ruch wzrostowy należy tutaj tłumaczyć rekomendacją Citi, która została podwyższona do "kupuj". Warto także wspomnieć o drożejącej miedzi, która wspiera ruch w górę na akcjach KGHM. Na drugim miejscu znalazła się Jastrzębska Spółka Węglowa z wynikiem +5,89%, a ostatnie miejsce na podium zajął PKN Orlen, którego walory zyskały 3,82%. Najgorzej poradziły sobie z kolei akcje Allegro i Orange Polska, jednak przecena wyniosła tutaj niecały 1%.
Jeśli chodzi o rynek amerykański, główne indeksy giełdowe z USA rozpoczęły sesję od wzrostów. Kolejne godziny przynoszą jednak niewielkie cofnięcie, przez co zwyżka na Nasdaq, Dow Jones i S&P500 została ograniczona jedynie do 0,1-0,3%. W kolejnych dniach inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych będą się skupiać na danych o inflacji CPI i sprzedaży detalicznej. W środę poznamy także protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, a ponadto duże banki rozpoczną sezon publikacji wyników, co może przełożyć się na nieco większą zmienność. Przed nami z pewnością ciekawy tydzień.
Łukasz Stefanik
Analityk Rynków Finansowych XTB