Podatek solidarnościowy uderza w inwestorów. I w giełdę?

Niemiła niespodzianka czeka inwestorów giełdowych. Danina solidarnościowa obejmie dochody ze sprzedaży akcji, także tych kupionych przed końcem 2018 r.

Aktualizacja: 09.11.2018 10:24 Publikacja: 09.11.2018 05:00

Podatek solidarnościowy uderza w inwestorów. I w giełdę?

Foto: Adobestock

Danina zacznie obowiązywać w Polsce od początku przyszłego roku. Nowy podatek, bo jest to podatek, obejmie nadwyżkę dochodów rocznych podatnika, ponad 1 mln zł. Nadwyżka obejmie dochody z pracy, zarówno na etacie, jak i na umowach zlecenia czy o dzieło, z działalności gospodarczej, z najmu, a także ze sprzedaży papierów wartościowych. Stawka daniny solidarnościowej to 4 proc. Pierwszy raz nowy podatek zapłacimy w czasie rozliczeń z fiskusem za 2019 r.

W przypadku papierów wartościowych danina solidarnościowa obejmie także te nabyte przed końcem 2018 r. A więc przed wejściem w życie przepisów, które wprowadzają nowy podatek. – Stawka podatku od nadwyżki dochodów ponad milion złotych w przypadku giełdy wzrośnie z 19 do 23 proc. Czyli o blisko 20 proc. To dużo – mówi Jacek Socha, były prezes KPWiG.

Zwraca uwagę, że rynek kapitałowy ledwo dyszy. Świadczy o tym choćby mała liczba debiutów giełdowych. – Już dziś wiele osób szerokim łukiem omija nasz rynek kapitałowy. A takie ruchy jak ten z daniną solidarnościową dodatkowo psują klimat wokół giełdy – mówi Jacek Socha.

– Mimo mizerii na giełdzie rząd uznaje inwestorów giełdowych za dobre źródło podatkowe. Inwestorzy giełdowi są zawsze na początku kolejki do opodatkowania – wtóruje mu Wiesław Rozłucki, współzałożyciel i pierwszy prezes Gieł- dy Papierów Wartościowych. – Trudno się dziwić złym nastrojom na naszym parkiecie.

Nowy podatek może przyspieszyć decyzje niektórych dużych inwestorów o sprzedaży akcji. Jeśli spieniężą je przed końcem tego roku, unikną daniny solidarnościowej.

Finanse
Prezes GPW: Naszą wspólną ambicją powinno być podwojenie wielkości rynku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Finanse
MF sprzedało na przetargu obligacje za 8,3 mld zł, popyt sięgnął 10,2 mld zł
Finanse
Obniżki stóp nie cieszą wszystkich kredytobiorców
Finanse
Piątek na GPW: Dino z rekordem, wyzwania JSW, Będzin szaleje, Alior rozczarowuje
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Finanse
Historyczny dzień na GPW. WIG w końcu przebił 100 tys. pkt
Finanse
Minister finansów: Giełda odzyskuje świetność. Szef KNF: Przełom dla GPW