Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Szacunkowe dane finansowe Polskiej Grupy Energetycznej i Energi za 2019 r. pokazały, jak mocnym obciążeniem są dla nich elektrownie węglowe. Obie spółki zanotowały istotny spadek produkcji czarnej energii, która jest „wypychana" z sieci przez prąd pochodzący z odnawialnych źródeł i z importu. Spółki muszą przestawić swój arsenał wytwórczy, ale w dalszej perspektywie mogą mieć coraz większy problem z pozyskiwaniem funduszy na zielone inwestycje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nawet kilkanaście tysięcy firm z sektora MŚP będzie musiało zwrócić pieniądze z pomocy publicznej w postaci mrożonych cen za prąd w drugiej połowie 2024 r. Obowiązek złożenia specjalnych oświadczeń minął pod koniec czerwca.
W tegorocznych aukcjach OZE do sprzedaży przeznaczono 75,9 TWh zielonej energii.
Polski Komitet Energii Elektrycznej skupiający największe spółki energetyczne w Polsce apeluje o pilną reformę systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2.
Wydzielenie elektrowni węglowych ze spółek energetycznych miało im pozwolić na szybszą transformację. Brak NABE zdaniem rządu ma jej nie utrudnić. Banki finansując inwestycje kierują się przede wszystkim stopą zwrotu.
Spółki dystrybucyjne będące częścią grup energetycznych, zgodnie z założeniami pakietu antyblackoutowego powinny ściślej współpracować z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Spółki są wobec tego zdystansowane.
Podstawowy pomysł transformacji spółek energetycznych za czasów PiS ostatecznie trafił do kosza. Rząd jednak widzi problem utrzymania w systemie stabilnych źródeł energii i ma nowy pomysł.