Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.07.2019 05:07 Publikacja: 29.07.2019 05:07
Foto: Adobestock
Od połowy maja do początku minionego tygodnia WIG20, mWIG40 i sWIG80 zyskały odpowiednio: 9 proc., 4,5 proc. i 4,6 proc. Z wyjątkiem tego ostatniego pozostałe indeksy wyraźnie ostatnio osłabły. Ich notowania weszły w układ korekty i zbliżyły się do ważnych krótkoterminowych wsparć. Zanim jednak o wykresach będzie mowa, warto wyjaśnić przyczynę ostatniej słabości. Okazuje się, że rynek nie może rosnąć bez monetarnej kroplówki. Kluczowym wydarzeniem minionego tygodnia było posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i decyzje dotyczące zarówno stóp procentowych, jak i wznowienia programu luzowania ilościowego. W obliczu ostatnich, bardzo słabych, danych z gospodarek Niemiec i strefy euro (wskaźniki PMI, Ifo poniżej prognoz) inwestorzy oczekiwali, że cięcie stóp nastąpi już podczas lipcowego posiedzenia. Nic takiego się nie stało i rynki akcji zareagowały spadkami. WIG20 stracił w czwartek 1,1 proc. To była druga z najgorszych sesji w lipcu. Dodam, że DAX stracił w tym dniu aż 1,3 proc., co pokazuje, jak bardzo rynki są zależne od banków centralnych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przedostatni tydzień kwietnia przyniósł historyczny moment na warszawskiej giełdzie. Otóż tytułowy pułap został po raz pierwszy pokonany przez WIG. Rekordy biły też mWIG40 i sWIG80.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Przedświąteczny tydzień na GPW przyniósł kontynuację zwyżek. Główne indeksy odrabiały straty i były mniej wrażliwe na informacyjny chaos z Białego Domu. Najlepiej radził sobie indeks małych spółek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas