Erbud stawia na moduły i OZE

Budowlana grupa w zeszłym roku zwiększyła przychody, ale zyski mocno się skurczyły.

Publikacja: 31.03.2023 11:38

Erbud stawia na moduły i OZE

Foto: materiały prasowe

W 2022 r. budowlana grupa wypracowała 3,86 mld zł przychodów, o 24 proc. więcej niż rok wcześniej. We znaki dał się jednak wzrost kosztów – będący pokłosiem rosyjskiej agresji na Ukrainę i wysokiej inflacji i tylko częściowo zmitygowany negocjacjami z zamawiającymi. Zysk brutto ze sprzedaży skurczył się o 24 proc., do 222 mln zł. Wynik operacyjny skurczył się o 77 proc., do 21 mln zł. Pominąwszy księgowy koszt emisji motywacyjnej w Onde w 2021 r. (28 mln zł) oraz koszty uruchomionej jesienią 2022 r. fabryki drewnianych modułów (13 mln zł), która dopiero w tym roku zanotuje pierwsze przychody, zysk operacyjny grupy w 2022 r. skurczył się o 72 proc., do 33,8 mln zł.

Ucierpiała też rentowność netto. Inflacja to wyższe stopy procentowe, a wyższe stopy to większe koszty finansowe. W 2022 r. poszły one w górę o 155 proc., do prawie 36 mln zł. Wyjąwszy różnice kursowe, wzrost sięgnął 99 proc., do 27 mln zł, w tym odsetki od kredytów i pożyczek wyniosły 12,2 mln zł wobec 1,4 mln zł rok wcześniej.

Zysk netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego wyniósł 8,3 mln zł, o 6 proc. mniej rok do roku. Zysk jednostkowy skurczył się o 84 proc., do 29,3 mln zł, przy czym Erbud w 2021 r. zaksięgował 186 mln zł zysku ze sprzedaży akcji Onde w IPO.

Cios w rentowność

Na poziomie wyniku operacyjnego bardzo dobrze poradził sobie kluczowy segment, budownictwo kubaturowe w kraju: zysk wzrósł o 82 proc, do 17,2 mln zł, został jednak pożarty przez stratę budownictwa kubaturowego za granicą (ponad 19 mln zł z powodu reorganizacji struktur). Dobrze poradziły sobie segmenty budownictwo drogowe w kraju (wzrost o 4,5 proc., do 5,3 mln zł) oraz przemysłowe w kraju (wzrost o 390 proc., do 7,8 mln zł), za to wynik budownictwa przemysłowego za granicą zanurkował o 50 proc., do 10,3 mln zł. Wyższe koszty mocno uderzyły w segment OZE – zysk operacyjny skurczył się o 82 proc., do 16,1 mln zł.

Moduły i farmy

Na koniec grudnia ub.r. wartość portfela zamówień wynosiła 2,55 mld zł wobec 3,7 mld zł rok wcześniej. W tym 1,15 mld zł to budownictwo kubaturowe w Polsce a 664 mln zł OZE. W I kwartale br. grupa podpisała zlecenia o wartości 431 mln zł, w tym cztery kontrakty na produkcję modułów za 136 mln zł.

- Widzimy spowolnienie inwestycyjne w Europie, zwłaszcza na rynku kubaturowym, dlatego rozwijamy produkcję drewnianych modułów, które oznaczają niższe koszty realizacji – powiedział prezes Dariusz Grzeszczak. Erbud liczy, że MOD21 wypracuje w tym roku co najmniej 300 mln zł przychodów, a potem podwoi wynik. Popyt z niemieckiego rynku jest bardzo silny, fabryka została otwarta w listopadzie i ma zabezpieczone już 40 proc. rocznego planu.

Grupa liczy też na odbicie na rynku OZE. - Nasza spółka córka, giełdowe Onde, powinna dostać wiatru w skrzydła. Po pierwsze w związku z liberalizacją ustawy odległościowej, która pozwoli inwestorom lokować farmy wiatrowe w nowych, dotychczas niedostępnych miejscach. Po drugie dzięki intensywnemu rozwojowi za granicą – powiedział Grzeszczak.

Budownictwo
Spółki błyszczą efektami boomu
Materiał Promocyjny
DANONE wraz z partnerami uruchamia pionierski program recyklingu kubków po jogurcie
Budownictwo
MLP Group szykuje się do łowienia okazji
Budownictwo
Popyt na kredyty mieszkaniowe rozkwita
Budownictwo
NN OFE: program motywacyjny dla zarządu Develii do zmiany
Materiał Promocyjny
Największy ekran w domu, prawdziwa domowa instytucja
Budownictwo
„Bezpieczny kredyt” coraz mocniej wpływa na rynek
Budownictwo
Artur Popko, Grupa Budimex: Drogi, kolej, wojsko i OZE na radarach