Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Tobiasz Bury, prezes Idei Banku, zapewnia, że zawirowania z GetBackiem nie wpłynęły w dużym stopniu na biznes.
– Wystąpiliśmy z propozycją do tych osób, w przypadku których uznaliśmy po indywidualnej ocenie, analizie wyjaśnień i dokumentacji, że zachowanie pracownika wskazywały na uzasadnione zastrzeżenia. Podkreślamy jednak, że zastrzeżenia te nie mają charakteru, który jednoznacznie przesądza o naszej odpowiedzialności – mówi Tobiasz Bury, prezes Idei Banku.
Zapewnia, że do dwóch tygodni po zatwierdzeniu układu GetBacku (głosowanie odbędzie się 9 października) zostaną przedstawione tym klientom konkretne propozycje. Propozycje układowe przewidują spłatę przez osiem lat 30–50 proc. wartości nominalnej obligacji. Czy bank zrekompensuje im część strat? – Rozwiązania odzwierciedlać będą przyjęty przez wierzycieli układ, a zatem wielkości poniesionych przez obligatariuszy strat. Liczba klientów, do których skierowano zaproszenie do rozwiązania polubownego, może wzrosnąć, kolejne przypadki są pochodną badania i reklamacji. Badania trwają. Rezerwa pokrywa te przyszłe zwyżki – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.
– W ministerstwie finansów pracujemy obecnie nad specjalnym podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej, utrzymywanej przez banki w NBP – poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański w Radiu ZET.