Na podwyższenie perspektywy ratingu ING BSK wpływ miały przede wszystkim: wypracowywane przez bank dobre wyniki finansowe, utrzymywanie się solidnej pozycji kapitałowej, bardzo dobra jakość portfela kredytów, a także wysoka stabilność większości parametrów finansowych banku.
Wysoka rentowność i kapitały
EuroRating pozytywnie ocenia wysoką efektywność działalności banku (wskaźnik koszty/dochody na koniec IV kwartału 2019 r. spadł do najniższego w historii poziomu 43,1%) oraz wypracowywane przez bank wysokie marże na działalności bankowej i netto, przekładające się na relatywnie wysoki i bardzo stabilny poziom wskaźnika zwrotu z aktywów (ROA). Skutkuje to również osiąganiem przez ING Bank Śląski w ciągu ostatnich lat stale dwucyfrowych zwrotów na kapitale własnym (ROE). Pozwala to bankowi na jednoczesne dokonywanie wypłat dywidend dla akcjonariuszy oraz systematyczny, stabilny rozwój skali działalności w tempie przekraczającym tempo wzrostu sektora bankowego.
Agencja korzystnie ocenia również wyposażenie banku w kapitał. Udział kapitału własnego w łącznych pasywach utrzymywał się w ostatnich latach na bardzo stabilnym poziomie ok. 9-10%, współczynnik wypłacalności Tier1 wynosił 14-15%, a łączny współczynnik wypłacalności (TCR) na koniec IV kwartału 2019 r. osiągnął najwyższy od sześciu lat poziom 16,9%. Agencja ocenia, że planowana przez bank wypłata dywidendy w wysokości 30% zysku za 2019 rok nie spowoduje osłabienia wskaźników kapitałowych.
Do czynników pozytywnych EuroRating zalicza także bardzo dobrą jakość portfela kredytów. Na koniec 2019 r. udział kredytów zagrożonych w portfelu ogółem wynosił tylko 3% (wobec średniej dla całego sektora na poziomie 6,2%.
Agencja bierze również pod uwagę fakt, że ING Banku Śląskiego praktycznie nie dotyczy problem potencjalnych kosztów związanych z ryzykiem prawnym dotyczącym walutowych kredytów hipotecznych, ponieważ bank posiada jedynie znikomą ilość tego typu kredytów.