Marcin Materna

Czy kwota wolna od podatku to obecnie faktycznie tylko 30 tys. zł?

100 dni rządu minęło i jednym z najważniejszych pytań, które pojawiały się w medialnych komentarzach, było „kiedy zostanie spełniona obietnica z kampanii wyborczej dotycząca podwyżki kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł”.

Jest sporo pytań

Nie ustają dyskusje nad programem przedłużenia wakacji kredytowych, z pewnym ograniczeniem liczby klientów, którzy będą mogli skorzystać z ulgi w spłacie.

Koło się zamyka

Co wspólnego mają wakacje kredytowe i „Mieszkanie na start”? Oba programy to próba zmniejszenia wpływu negatywnych skutków polityki ekonomicznej i monetarnej na rynek mieszkaniowy poprzez łagodzenie ich objawów.

Czy zostanie oddane to, co zostało zabrane?

„Nic, co dane, nie zostanie zabrane” jest obecnie często powtarzane przez większość przedstawicieli partii, które wspólnie wygrały wybory. Takie podejście jest jak najbardziej zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że jakakolwiek zmiana w tym zakresie szybko znalazłaby odzwierciedlenie w mniejszych szansach na powtórzenie ogromnego sukcesu z wyborów do parlamentu w wiosennych plebiscytach samorządowych czy do PE.

Zamiast pytać o wiek emerytalny, lepiej skupić się na czymś innym

Większość Polaków będzie pewnie pracowała dłużej, niż wynikałoby to z przyjętego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę. Może lepiej ułatwić takim osobom pozostawanie na rynku pracy, a zająć się zmianami w zakresie emerytur dla grup uprzywilejowanych.

To, co trudne do wyobrażenia, od czasu do czasu jednak się realizuje

Czy ktoś mógł sobie wyobrazić, że banki zostaną obciążone podatkiem bankowym należącym do najwyższych na świecie? Czy zdawano sobie sprawę z tego, do czego doprowadzi nieuchwalenie ustawy dotyczącej kredytów w CHF (przypomnijmy – zakładała ona przewalutowanie kredytów na PLN i traktowanie ich jako złotowe przy podziale kosztów tej operacji 50/50 pomiędzy banki a klientów, zmienione później – co stało się przyczyną nieuchwalenia tej ustawy – na 90/10).

Polacy nie gęsi i swój… rozum mają

Referenda to ciekawy sposób do dostosowania prawa do preferencji obywateli. Obecnie, głosując pośrednio na swoich przedstawicieli (posłów), nie mają oni takiej możliwości.

Pora na coroczną inflacyjną waloryzację progów podatkowych

Ostatnie tygodnie na rynkach finansowych to przede wszystkim okres znacznego wzrostu rynkowych stóp procentowych, głównie w Stanach Zjednoczonych.

Janosik znów nadaje

Ostatnie dni przyniosły niepotwierdzone, ale i nie do końca zdementowane informacje, że rozważane jest przedłużenie programu „wakacji kredytowych”.

Czy podatki w Polsce są progresywne?

Jeśli spojrzymy na podatki w Polsce, to okazuje się, że właściwie żaden nie jest progresywny, poza podatkiem od wynagrodzeń dla osób będących na etacie, a to w wielu przypadkach i tak efektywnie często tylko do pewnego poziomu.