Tylko w ubiegłym tygodniu co najmniej roczne maksimum notowań ustanowiły cztery indeksy sektorowe reprezentujące branże: informatyczną, mediową, motoryzacyjną i nieruchomości. Ponadto historyczne rekordy cały czas śrubuje WIG.Games (w klasyfikacji GPW do indeksów sektorowych zaliczany nie jest). Pod koniec stycznia roczny rekord ustanowił WIG-budownictwo, a podczas wtorkowej sesji najwyżej od lipca ubiegłego roku znalazł się WIG-spożywczy. Te siedem sektorów to najmocniejsze strony naszego rynku akcji w tym roku. Niestety, są też branże, które mocno dołują rynek. Co najmniej roczne minimum notowań wyznaczyły w ubiegłym tygodniu WIG-chemia, WIG-energia, WIG-leki i WIG-paliwa.
Liderów trzech
Producenci gier pozostają na fali. WIG.Games zyskał od początku roku 21,3 proc. Z pięciu spółek wchodzących w jego skład tylko CI Games jest w tym roku pod kreską. Pozostała czwórka notuje zwyżki przekraczające w każdym przypadku 10 proc., a najlepszym wynikiem 54,4 proc. może się pochwalić PlayWay. Jego notowania, podobnie jak CD Projektu i Ten Square Games, są obecnie na rekordowo wysokich poziomach, co stanowi klasyczny sygnał kontynuacji hossy.
WIG-media to w tym roku lider zwyżek w gronie 14 indeksów sektorowych notowanych na GPW. W ciągu półtora miesiąca zyskał prawie 20 proc. Ten wynik to przede wszystkim zasługa jego dwóch głównych udziałowców. Akcje Wirtualnej Polski, która w portfelu indeksu waży aż 63,2 proc., podrożały już w tym roku o 20,6 proc. Cena akcji kontynuuje tym samym długoterminowy trend wzrostowy, który w 2019 r. przyniósł wzrost o 34,5 proc., a w 2018 r. o 11,1 proc. W ubiegłym tygodniu kurs wyznaczył historyczne maksimum 89 zł. Drugi główny udziałowiec WIG-media to Agora. Posiadająca 20,1-proc. wagę w indeksie spółka zwiększyła w tym roku swoją kapitalizację już o 28 proc. W biegłym tygodniu kurs dotarł do 13,5 zł. To najwyższa wycena od czerwca 2018 r. Ponadto średnie kroczące z 50 i 200 sesji utworzyły kilka dni temu formację złotego krzyża, wspierającą popyt w szerszym ujęciu czasowym.
Na drugim miejscu branżowego wyścigu 2020 są spółki motoryzacyjne. Skala wzrostu jest tu o połowę mniejsza niż w przypadku mediowych podmiotów. WIG-moto zyskał bowiem od początku roku 11,3 proc. Zupełnie inna jest też jego sytuacja techniczna. Indeks próbuje zmienić kierunek długoterminowego trendu i dopiero wchodzi na wzrostową ścieżkę. Notowania rosną od listopada i dopiero w ubiegłym tygodniu dotarły do ważnego oporu. Mowa o poziomie 3958 pkt, czyli barierze wyznaczonej przez lokalny szczyt z marca 2019 r. W tym kontekście WIG-moto jest teraz w fazie ważnego testu. Wspiera go złoty krzyż utworzony przez średnie z 50 i 200 sesji w poprzednią środę. Jeśli chodzi o motory napędowe tego sektora, to jest nim przede wszystkim Inter Cars, który posiada prawie 60-proc. wagę w indeksie i wzrósł od początku roku o 17,1 proc. Warto dodać, że po drodze cena wybiła się z ubiegłorocznej konsolidacji, a na wykresie pojawił się złoty krzyż. Warto też zwrócić uwagę na mniejszych udziałowców WIG-moto – Auto Partnera i AC, których notowania poruszają się w dłuższych tendencjach wzrostowych, a tegoroczną formą tylko potwierdzają siłę trendu.
W przedziale 4–8 proc. zysku od początku roku mieszczą się WIG reprezentujące branże spożywczą, budowlaną, informatyczną i nieruchomości. O ile pierwsze dwa są w fazie zmiany długoterminowego trendu na wzrostowy, o tyle dwa pozostałe są w książkowych układach hossy, udowadniają swoją relatywną siłę na tle szerokiego rynku.