T-Mobile poprawia wyniki sprzedaży światłowodu  

Z 30,5 tys. abonentów światłowodowego dostępu do internetu zakończył 2020 rok T-Mobile Polska. To na razie nieoficjalne informacje „Parkietu”.

Aktualizacja: 25.02.2021 18:41 Publikacja: 25.02.2021 18:38

T-Mobile poprawia wyniki sprzedaży światłowodu  

Foto: Adobe Stock

Z 30,5 tys. abonentów światłowodowego dostępu do internetu zakończył 2020 rok T-Mobile Polska, jedna z czterech siei komórkowych w Polsce, próbująca sił w segmencie pakietów.

To na razie nieoficjalne informacje „Parkietu”. Telekom podaje wyniki w piątek rano, wraz ze z grupą Deutsche Telekom, do której należy. Jeśli nasze informacje się potwierdzą będzie to oznaczać, że w kwartał telekom zdobył około 10 tys. abonentów usługi FTTH. Byłby zatem to jego rekordowy czas pod tym względem.

 
Wcześniej rekordową sprzedażą światłowodu pochwalił się Orange Polska (zakończył rok z 725 tys. abonentów FTTH). Ostatni kwartał był także udany pod względem wyników sprzedaż usługi dostępwoej dla UPC Polska. Wyników innych operatorów jeszcze nie znamy .

 
T-Mobile Polska nie ma własnej sieci światłowodowej. Korzysta z infrastruktury innych operatorów – Orange Polska, Nexery i Inei - budujących łącza przy udziale dotacji unijnych i nie tylko. Dzięki umowom z nimi może dotrzeć z pakietami usługi obejmującymi światłowód do 3,5 mln gospodarstw domowych.

 
T-Mobile zaczął sprzedaż internetu światłowodowego w połowie 2019 roku. W tym roku wprowadził do oferty promocję, w ramach której nowi i dotychczasowi abonenci telefonii mobilnej dokupując światłowód nie płacą za tę usługę do końca roku.
Promocja przynosić ma efekty w postaci sprzedaży dwukrotnie większej niż w 2020 roku.

 
Grono abonentów światłowodu T-Mobile rośnie także za sprawą specjalnej oferty skierowanej do posiadaczy internetu domowego na sieci radiowej u tego operatora (tzw. FMS).

 
T-Mobile Polska zapłacił Orange Polska 275 mln zł za dostęp do sieci o zasięgu 1,7 mln domostw tego operatora w budynkach wielomieszkaniowych na obszarze nie objętym regulacją UKE przez 10 lat. Dodatkowo uiszcza opłaty za każdego podłączonego klienta.
Może też korzystać z sieci POPC budowanej przez tego operatora oraz Nexerę. Inea udostępniła mu zarówno swoją sieć komercyjną, jak i budowaną przy udziale dotacji POPC.
 
Z sieci POPC korzysta coraz więcej operatorów. Przykładem może być UPC Polska. Kablówka nie zdradza jednak ilu abonentów światłowodu ma. Podaje jedynie, że korzysta z sieci o zasięgu 226 tys. gospodarstw domowych by sprzedawać usługi. Teoretycznie ma do dyspozycji większą infrastrukturę.

Technologie
Szef PlayWaya: kieruję się sentencją „show me the money"
Technologie
Asbis chce zarobić ćwierć miliarda
Technologie
DataWalk rozpycha się w USA
Technologie
Google wchodzi ze smartfonami Pixel do Polski. Chce być za Samsungiem i Apple
Technologie
Potrzebne wsparcie dla wirtualnego świata
Technologie
DataWalk z głęboką stratą. Ale są też dobre wieści