REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Biomed Lublin: Lek na hemoroidy kluczem do sukcesu

Zyski mimo problemów.

Marcin Piróg, prezes Biomedu Lublin.

Foto: Archiwum, Magda Starowieyska

Biomed zaprezentował wyniki finansowe za I kwartał. Medyczna spółka przetrwała trudny okres dzięki zwiększonej sprzedaży leków z innych grup niż BCG. Strategia rozwoju skupia się na opracowaniu nowego produktu, zmiany opakowań i pozyskaniu finansowania w formie dotacji.

– Powołaliśmy specjalną grupę, której celem jest dokładne zbadanie, dlaczego pojawiły się nieprawidłowości przy produkcji leku onkologicznego i szczepionki z rodziny BCG. We wrześniu dostaniemy pełny raport, który wyjaśni, co dokładnie się stało – mówi „Parkietowi" Marcin Piróg, prezes zarządu Biomedu Lublin.

– Sytuacja finansowa jasno pokazuje, że wdrożone przez nas mechanizmy działają bez zarzutu, bo mimo wycofania ze sprzedaży ważnych dla spółki produktów wypracowaliśmy zysk – dodaje Piotr Fic, członek zarządu ds. operacyjnych.

W styczniu spółka powiadomiła prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych o czasowym wstrzymaniu sprzedaży szczepionki przeciwgruźliczej BCG 10. Powodem były nieprawidłowości w procesie jej wytwarzania.

Dobre wyniki firmy są zasługą wysokiej sprzedaży distreptazy. To lek stosowany w przypadku występowania hemoroidów i przewlekłego zapalenia przydatków, a który stanowił największy procent sprzedaży spółki.

Teraz firma chce przede wszystkim zwiększyć wydajność, zastąpić szklane ampułki fiolkami, które wpłyną na zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania środków, oraz rozszerzyć ofertę.

Onko BCG okazało się pomocne w leczeniu cukrzycy. Teraz wymaga dalszych badań, by potwierdzić skuteczność i ewentualnie poprawić efekty leczenia.

Przedsiębiorstwo zaprezentowało harmonogram spłaty zadłużenia, zgodnie z którym w 2023 r. zredukuje dług do zera. Biomed ustalił z PARP przesunięcie płatności 8,3 mln zł z 2019 na 2020 r. oraz możliwość rozłożenia ostatniej raty na cały 2021 r.

Producent leków zamierza zagospodarować działkę na warszawskiej Woli. Od czterech do pięciu hektarów przeznaczy pod budownictwo mieszkaniowe. Pozostały teren zostanie użyty pod budynki produkcyjne. Obecnie trwa zatwierdzanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W ubiegłym roku spółka otrzymała 15 mln zł dotacji na budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego.

Biomed miał w I kwartale 207,3 tys. zysku netto. To spora zmiana w porównaniu z wynikami sprzed roku. W analogicznym okresie 2018 r. spółka odnotowała stratę 485 tys. zł.

Zażegnanie problemów z jakością preparatów przekonało inwestorów do zakupów akcji. 11 czerwca akcje Biomedu gwałtownie wzrosły. Inwestorzy uwierzyli, że to koniec problemów z produkcją preparatów z rodziny BCG. Wtedy kurs przekroczył 1 zł, w piątek po południu oscylował wokół 97 gr. GBC

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA