Negatywne rentowności rozlewają się po regionie

Dług z negatywnymi rentownościami wyemitowany przez rządy, samorządy i spółki z rynków wschodzących sięgnął 246 mld USD – mówią dane agencji Bloomberg. 136 mld USD z tej sumy to obligacje rządowe. Jeszcze rok temu na rynkach wschodzących nie było w ogóle długu z rentownościami mniejszymi niż zero.

Publikacja: 17.07.2019 05:03

Negatywne rentowności rozlewają się po regionie

Foto: Adobestock

– To globalny fenomen, dotyczący nie tylko rynków wschodzących. Coraz mniej obligacji generuje pozytywną rentowność, co oznacza, że coraz więcej ludzi szuka obligacji z dodatnimi rentownościami, a na rynkach wschodzących jest tego typu długu wciąż więcej niż gdzie indziej – twierdzi Warren Hyland, zarządzający z londyńskiej firmy Muzinich & Co.

Dług z negatywnymi rentownościami wyemitowany na całym świecie jest obecnie wart około 13 bln USD. Ujemną dochodowość ma np. prawie połowa rządowych obligacji wyemitowanych w Europie. Oznacza to, że popyt na te papiery jest tak duży, iż inwestorzy nie przejmują się tym, że nie zarobią na odsetkach z ich posiadania i są teoretycznie gotowi, by dopłacać za trzymanie ich w swoich portfelach (np. rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich wynosiła we wtorek minus 0,27 proc. Niemiecki rząd teoretycznie więc zatrzymuje 2,7 euro z każdych 1000 euro, które po dziesięciu latach będzie wypłacał inwestorom). Na papierach tych jednak można wciąż zarobić, wykorzystując różnice w kursach walutowych lub używając ich jako zabezpieczenia dla innych transakcji finansowych.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają