REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka - Świat

RODO zbiera żniwo. Marriott z gigantyczną karą

Międzynarodowej sieci hoteli Marriott grozi kara 123 mln USD za niezapewnienie ochrony danych klientów.
Foto: materiały prasowe

To  już druga kara zaproponowana w tym tygodniu przez brytyjski organ nadzoru za naruszenie ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Według biura komisarza ds. danych osobowych w Wielkiej Brytanii (ICO) sieć hoteli doprowadziła do wycieku danych 339 mln gości w tym 30 mln Europejczyków. Marriott poinformował, że włamanie rozpoczęło się w 2014 r., jednak wykryto je dopiero w listopadzie 2018 r.

To już druga grzywna, którą regulator planuje nałożyć na spółkę w związku z naruszeniem zasad RODO. W poniedziałek ICO poinformowało, że British Airways grozi grzywna 183,4 mln funtów za niewłaściwe zabezpieczenie danych 500 tys. klientów.

Obie firmy mają jednak prawo do odwołania się od decyzji regulatora i już to zapowiedziały.

- Bardzo poważnie podchodzimy do prywatności i bezpieczeństwa informacji o gościach i nadal ciężko pracujemy, aby spełnić standardy doskonałości, jakich oczekują nasi goście - powiedział Arne Sorenson, prezes Marriott International.

Maksymalna grzywna jaką można nałożyć w związku z naruszeniem zasad RODO wynosi 4 proc. globalnego obrotu firmy. Grzywny dla BA i Marriott stanowiły po 1,5 proc. ich obrotów.

Obie kary są rekordowe, jednak wkrótce mogą być nałożone jeszcze większe. Google i Facebook , które są obecnie przedmiotem dochodzeń w UE, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości związanej z przechowywaniem i ochroną danych osobowych mogą ponieść kary do 5 mld USD w przypadku Google'a i do 2,2 mld USD w przypadku Facebooka.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA