Energetyka

Unimot i Amerykanie będą współpracować w zakresie SMR

Unimot wraz z amerykańskimi spółkami NuScale Power i Getka przeanalizują możliwość wprowadzenia na rynek technologii małych reaktorów modułowych (SMR). Notowania Unimotu rosną dziś o ponad 6 proc., do 51 zł.
Foto: materiały prasowe

W czwartek NuScale Power, Getka oraz Unimot podpisały porozumienie o współpracy mające na celu wspólne rozpoznanie możliwości wdrożenia technologii SMR firmy NuScale Power, jako rozwiązania mogącego docelowo zmodyfikować istniejące w Polsce elektrownie zasilane węglem.

Getka to zintegrowane przedsiębiorstwo energetyczne oferujące konstrukcje do przesyłu oraz dostaw ropy naftowej, produktów rafineryjnych oraz energii pochodzącej z alternatywnych źródeł. Z kolei NuScale Power stworzył nową elektrownię jądrową wyposażoną w modularny lekki reaktor wodny, w celu dostarczania energii do produkcji elektryczności, ciepła komunalnego, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań procesów cieplnych.

- Cieszymy się, że to kolejny obszar w ramach rozwijania niskoemisyjnych projektów w Polsce, w który możemy się zaangażować jako grupa Unimot w procesie dekarbonizacji. Naszą rolą będzie promowanie technologii SMR, jako stabilnej alternatywy dla technologii węglowych, i pozyskiwanie partnerów biznesowych na polskim rynku. Docelowo chcemy również tworzyć platformę współpracy z polskimi ośrodkami naukowymi i potencjalnymi polskimi dostawcami komponentów dla rozwijania tej technologii w Polsce. Dzięki temu możemy w aktywny sposób wspierać transformację energetyczną Polski, jednocześnie dywersyfikując biznes naszej grupy – mówi Adam Sikorski, prezes Unimotu.

- NuScale cieszy się z partnerstwa z firmami Getka i Unimot oraz potencjalnego wdrożenia elektrowni NuScale Power w Polsce - mówi John Hopkins, prezes NuScale Power.

Co ważne, również wczoraj w Warszawie firma NuScale podpisała z KGHM porozumienia dotyczące przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie jądrowych źródeł energii. Porozumienie dotyczy rozwoju technologii jądrowej w formie repoweringu istniejących turbin węglowych lub rozwoju nowych źródeł energii jądrowej w formie SMR – od 1 do 12 modułów o mocy po 77 MW.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.