REKLAMA
REKLAMA

Banki

Tomasz Kubiak, wiceprezes Pekao: Cel rentowności nadal realny, ale ambitny

WYWIAD | Tomasz Kubiak - z wiceprezesem Banku Pekao nadzorującym pion finansowy rozmawia Maciej Rudke

Tomasz Kubiak, wiceprezes Banku Pekao

Foto: materiały prasowe

Notowania Pekao zachowują się gorzej zarówno w krótkim, jak i długim terminie od indeksu WIG-banki. Dlaczego?

Trzeba patrzeć na łączną stopę zwrotu, uwzględniającą zarówno zmianę cen akcji, jak i wypłacone dywidendy. Pekao jest jednym z niewielu banków w Polsce, które od długiego czasu nieprzerwanie płacą wysokie dywidendy, więc po uwzględnieniu wypłat stopa zwrotu jest znacznie wyższa. Poza tym naszym punktem odniesienia stają się również indeksy europejskie, bo Pekao jako jeden z trzech największych polskich banków awansował w ubiegłym roku do ważnego indeksu Stoxx Europe 600. Stanowimy element koszyka składającego się z największych banków Europy i jesteśmy podatni na zmiany alokacji w ramach tego indeksu. Łączna stopa zwrotu z naszych akcji jest w rocznym i dwuletnim terminie o 15 pkt proc. wyższa niż banków europejskich. Jesteśmy też znacząco wyżej wyceniani – nasz wskaźnik C/WK sięga 1,25–1,3, europejskiego indeksu banków tylko 0,7. W tym roku stopa zwrotu akcji Pekao zachowuje się również lepiej od szerokiego indeksu WIG oraz największych spółek WIG20.

Ale notowania polskich banków od roku zachowują się lepiej niż europejskich i od lat są wyżej wyceniane dzięki wyższemu ROE.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj nową eprenumeratę "Parkietu"
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA