Online Venture przejmuje Telepolis.pl

Gdańska firma inwestycyjna chce zapłacić spółce Comperia.pl 9,6 mln zł za internetowy serwis z informacjami o technologiach.

Publikacja: 23.02.2024 10:58

Zakupy w internecie

Zakupy w internecie

Foto: Adobe Stock

Giełdowa spółka umożliwiająca porównywanie produktów finansowych Comperia.pl zakończyła rozpoczęty w grudniu tzw. przegląd opcji strategicznych dla serwisu informacyjnego Telepolis.pl.  W czwartek wieczorem firma kierowana przez Szymona Fiecka poinformowała, że zawarła z gdańską firmą inwestycyjną Online Venture warunkową umowę sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, którego działalność jest związana z prowadzeniem portalu.  Online Venture ma zapłacić Comperii 9,6 mln zł.

Kurs Comperia.pl w górę

Czy to dużo, czy mało za biznes Telepolis.pl - trudno jednoznacznie ocenić, choć kwota ta jest na pewno istotna dla giełdowej firmy. Jej kapitalizacja dziś, po wzroście notowań spowodowanych informacją o umowie to około 30 mln zł. W piątek po informacji o planowanej transakcji notowania Comperii rosną bowiem o ponad 10 proc. do 8,3 zł.

Comperia nie zdradziła co konkretnie składa się na sprzedawane przedsiębiorstwo, ani jakie ma ono wyniki finansowe.

Cała Grupa Comperii po trzech kwartałach 2023 roku miała 32,6 mln zł przychodu, 1,1 mln zł EBITDA oraz 0,6 mln zł straty netto. Jaka część tych wyników przypadała na sprzedawane przedsiębiorstwo, ile na inne portale — nie podawano, ale stratę przypisywano tylko rozwijanemu nowemu biznesowi e-commerce – Comfino.pl. To bramka płatności ratalnych i odroczonych.

Zarząd spółki chwalił się wtedy, że Telepolis.pl zajął w trakcie kwartału pierwsze miejsce w rankingu serwisów technologicznych wg badania Mediapanel (Gemius/PBI), oraz, że liczba jego realnych użytkowników w miesiącu przekracza 4,75 mln. Redaktor naczelny Telepolis.pl w mediach społecznościowych publikował w lutym dane Gemiusa, z których wynikało, że liczba RU w styczniu przekraczała 5,35 mln.

Gdy Comperia kupowała serwis informowano, że ma on o 431 tys. użytkowników i 3,77 mln odsłon w miesiącu.

Online Venture podaje, że jego serwisy portfelowe — w tym Meczyki.pl, PPE, Groove — docierają w miesiącu do 6,6 mln unikalnych użytkowników.

Transakcja po 10 latach

Giełdowa firma kupiła Telepolis.pl 10 la temu od założycieli: Marcina Kozłowskiego i Witolda Tomaszewskiego za 2,6 mln zł. Elementem umowy było wtedy, że twórcy serwisu będą zatrudnieni przez Comperię przez określony czas po transakcji.

Do zawarcia umowy między Comperią a Venture Online dojdzie pod warunkiem, że walne zgromadzenie akcjonariuszy wyrazi zgodę na sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Walne zgromadzenie z takim punktem w porządku obrad ma się odbyć 29 lutego.

„O ile strony nie uzgodnią inaczej w formie pisemnej, zamknięcie i rozliczenie transakcji nastąpi w dniu roboczym następującym po dniu spełnienia się ostatniego z warunków zawieszających” - podano.

To już kolejny popularny serwis informacyjny piszący o technologiach w polskiej sieci zmienia właściciela. Antyweb.pl został przejęty w 2022 r. przez Grupę Cyfrowy Polsat. Kupująca – Interia – za 70 proc. udziałów zapłaciła wtedy 10,1 mln zł. W sprawozdaniu finansowym Cyfrowego Polsatu można było znaleźć informację, że po 9 miesiącach 2022 r. Antyweb miał 9,5 mln zł przychodu i ponad 0,7 mln zł zysku.

Technologie
11 bit studios zdominowało kalendarz premier
Technologie
Drago odcina kupony od flagowej produkcji
Technologie
Woodpecker już na GPW
Technologie
CI Games opowiada o kolejnych premierach
Technologie
CI Games tanieje po wynikach
Technologie
Allegro nadal na fali