Coraz częściej słyszymy o cyfrowej transformacji, która na naszych oczach opanowuje coraz większą część rzeczywistości. Jej beneficjentami są m.in. firmy telekomunikacyjne oraz informatyczne. - Nowoczesne technologie tworzą nową jakość biznesu i coraz częściej stają się podstawą do zmiany modeli biznesowych. Firmy doradcze jak Gartner czy McKinsey przewidują, że do 2020 roku na rynku działać będzie ponad 50 miliardów urządzeń na stałe podłączonych do sieci. To daje nam pięć urządzeń na jednego mieszkańca Ziemi – mówi Kinga Piecuch, prezes SAP Polska. Dodaje, że możemy sobie wyobrazić, że każdy z nas staje się częścią tego świata i jest z nim na stałe związany.

– Pytanie, co będziemy w stanie z tym zrobić. Nasze ubrania, okulary, zegarki, buty będą zawierały sensory na skalę dotąd niespotykaną. Dzisiaj już większość urządzeń mobilnych jest powiązanych z komputerami poprzez współdzielenie informacji. Znaczna integracja występuje również w urządzeniach montowanych w samochodach, czego przykładem jest przejazd ciężarówki Mercedesa publiczną autostradą kierowaną przez autopilota sprzężonego z sensorami i urządzeniami GPS – mówi szefowa SAP.

Można spotkać różne dane, dotyczące liczby urządzeń mobilnych i prognoz dotyczących tego rynku. Według AIB Research, w ramach Internetu Rzeczy do 2020 roku będzie użytkowanych ponad 30 mld urządzeń mobilnych. Mają one coraz większe znaczenie w praktycznie każdej dziedzinie życia i biznesu. Przykładem może być handel. - Dzięki wykorzystaniu analityki przewidującej zachowania konsumentów przedsiębiorstwa koncentrują się na produktach i usługach, które w danym momencie dają największe szanse na osiągnięcie przychodów ze sprzedaży. Tak działają np. sieć sklepów sprzedających czekoladki w Brukseli, ale też producenci wędlin w Polsce – mówi szefowa SAP.

Dodaje, że obszarem gdzie transformacja cyfrowa ma swoje szczególne zastosowanie poza biznesem są również takie dziedziny życia jak sport. Z takich rozwiązań korzysta np. FC Bayern Monachium.

- Dzięki specjalnym sensorom zamontowanym w butach zawodników, piłce, czy na stadionie, możliwa jest analiza poszczególnych zawodników i taktyki gry. Dane zbierane są na bieżąco dając trenerowi, czy osobie ze sztabu szkoleniowego natychmiastowe informacje, co w danym momencie można zmienić na boisku. Z tego modelu na świecie korzysta się również w tenisie ziemnym, hokeju, NFL – wskazuje Kinga Piecuch. Świat opanowany przez urządzenia mobilne stwarza dużo szans, ale niesie też ze sobą zagrożenia z cyberatakami na czele. Dotykają one wielu firm oraz organizacji. Z niedawnego badania przeprowadzone przez EY wynika, że najczęstszym źródłem ataków są zorganizowane grupy cyberprzestępcze.