Orlen ma umowy na 45 mld złotych

Ropę do Płocka będą w najbliższych latach dostarczać Souz Petrolium, Mercuria oraz – tak jak dotychczas – Petraco Oil

Publikacja: 02.12.2009 07:06

Jacek Krawiec, prezes Orlenu, podpisał w ostatnich dniach umowy warte łącznie prawie 45 mld zł

Jacek Krawiec, prezes Orlenu, podpisał w ostatnich dniach umowy warte łącznie prawie 45 mld zł

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Orlen podpisał wczoraj kolejną wieloletnią umowę na dostawy surowca do rafinerii w Płocku. Tym razem drugą stroną jest Mercuria Energy Trading z siedzibą w Genewie. Wartość kontraktu to około 8 mld USD (ponad 22 mld zł).

[srodtytul]Bliźniacze kontrakty[/srodtytul]

Pośrednik ma dostarczać do Płocka za pośrednictwem rurociągu Przyjaźń 4,8 mln ton rosyjskiej ropy rocznie (400 tys. ton miesięcznie). Umowa będzie obowiązywać od początku 2010 r. do końca 2012 r. Jeśli zajdzie taka potrzeba, za tę samą cenę pośrednik dostarczy ropę drogą morską do Gdańska i dalej rurociągiem do Płocka.

– Jest to właściwie bliźniacza umowa w stosunku do tej, jaką zawarliśmy kilka dni temu – powiedział Jacek Krawiec, prezes Orlenu. 27 listopada płocki koncern podpisał również trzyletni kontrakt ze spółką Souz Petrolium. Także ona ma dostarczać do polskiej rafinerii Orlenu 4,8 mln ton ropy rocznie. I w tym przypadku wartość zamówienia to 8 mld USD. – Obie umowy gwarantują bezpieczeństwo dostaw na najwyższym światowym poziomie – stwierdził szef Orlenu.

Dzięki podpisanym w ostatnich dniach kontraktom i dzięki obowiązującej już od zeszłego roku umowie ze spółką Petraco Oil (około 280 tys. ton surowca miesięcznie), aż 85 proc. dostaw do płockiej rafinerii będzie realizowanych na podstawie kontraktów długoterminowych. Taki poziom zarząd Orlenu miał zamiar osiągnąć.

Jedynie do Polski ropa naftowa dostarczana jest w oparciu o wieloletnie porozumienia. – Próbowaliśmy rozmawiać o tego typu dostawach także do innych naszych rafinerii, ale po drugiej stronie nie ma woli do zawierania takich umów – wyjaśnił Krawiec. Do litewskich Możejek surowiec kupowany jest wyłącznie w kontraktach jednorazowych (czyli tzw. spotowych). Podobnie do czeskich Kralup. Z kolei Litvinov, do którego ropa naftowa trafia za pośrednictwem południowej odnogi rurociągu Przyjaźń, kupuje surowiec na podstawie umów trzymiesięcznych.

[srodtytul]Przerób wzrośnie o 3,5 proc.[/srodtytul]

Krawiec dodał, że w 2010 r., dzięki uruchomieniu tzw. instalacji HON, płocka rafineria przerobi ponad 15 mln ton ropy. W kończącym się roku przerób sięgnie około 14,5 mln ton.

Wiceprezes płockiego koncernu Sławomir Jędrzejczyk dodał, że długość przestojów, jakie zaplanowano na nadchodzący rok, nie powinna znacząco odbiegać od długości tegorocznych przerw. Będzie ich raczej mniej.

Surowce i paliwa
Orlen jest bliżej przejęcia od Azotów sztandarowej inwestycji
Surowce i paliwa
Związki chcą odrzucenia wniosku o koncesję zagranicznej firmy i przyznania jej JSW
Surowce i paliwa
Geopolityka znów rozdaje karty na rynku węgla
Surowce i paliwa
Udziały w ponad 100 koncesjach. Orlen zwiększa obecność w Norwegii
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce i paliwa
Zmagania o koncesję Dębieńsko jeszcze potrwają. JSW czeka
Surowce i paliwa
Dane z Chin mogły poprawić węglowe nastroje w Polsce