Polsko-polskie tarcia w sprawie kopalni Turów

Energetyczny koncern w mediach społecznościowych atakuje krajowych polityków. – Spółka z udziałem Skarbu Państwa nie może być rzecznikiem partii rządzącej – przekonuje ekspert.

Publikacja: 29.06.2021 05:14

Polsko-polskie tarcia w sprawie kopalni Turów

Foto: materiały prasowe

Foto: PARKIET

 

We wtorek w Pradze rozpocznie się kolejna tura negocjacji w sprawie przyszłości należącej do Polskiej Grupy Energetycznej kopalni węgla brunatnego Turów. Przedłużający się spór rodzi coraz więcej konfliktów zarówno wśród lokalnych społeczności przy polsko-czeskiej granicy, jak i wśród polityków. Niespotykaną jak dotąd polityką komunikacyjną wykazuje się PGE, która włączyła się w polityczne połajanki na Twitterze. Od służb prasowych PGE dostało się nie tylko politykom opozycji, ale nawet wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi.

Niefortunne wpisy

„Opozycja gra interesem Polski w sprawie Turowa. Opozycja uderza w ministrów polskiego rządu, mimo że ci od kilku dni prowadzą negocjacje z Czechami w sprawie przyszłości kopalni" – napisała PGE na swoim oficjalnym koncie na Twitterze, odwołując się do materiału z „Wiadomości" TVP. Jednak sama kilka dni wcześniej zaatakowała jednego z członków polskiego rządu – wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina. PGE nie spodobała się wypowiedź Gowina, który w wywiadzie dla Onetu nie wykluczył, że w sporze z Czechami zostały popełnione poważne błędy, zwłaszcza przez poprzedni zarząd PGE.

„Panie wicepremierze, powinniśmy mówić jednym głosem w sprawie Turowa. Nie ma naszej zgody na dziką transformację energetyczną w Polsce. Zadziwiające jest to, że wicepremier polskiego rządu trzyma stronę Czech i neguje polskie stanowisko w sprawie Turowa" – napisały służby prasowe PGE.

Niedługo potem spółka zareagowała też na wypowiedź lidera Polski 2050 Szymona Hołowni, który zarzucił polskiemu rządowi nieudolność w prowadzeniu rozmów z Czechami. „Szymon Hołownia jak chorągiewka: najpierw chciał natychmiast zamknąć kompleks Turów, później chciał dogadać się z Czechami, a teraz oskarża rząd Polski o sianie niepokoju" – czytamy na profilu kontrolowanej przez państwo spółki.

– Mówiąc żartem, być może na konto PGE ktoś się włamał – komentuje Krzysztof Kilian, były prezes PGE. – A już całkiem poważnie, to przypomina mi to lata 70. ubiegłego wieku, gdy partia była z narodem, a firma z partią. Spółka z udziałem Skarbu Państwa nie może być rzecznikiem linii partii rządzącej, ma zajmować się biznesem. Jeśli władze spółki nie zgadzają się z poglądami wicepremiera, to zamiast krytykować go na Twitterze, powinny go wyposażyć w merytoryczne argumenty – przekonuje Kilian. Przypomina, że głównym biznesem PGE jest produkcja energii elektrycznej i wydobycie węgla. – I tym powinna się zająć spółka, a nie polityczną otoczką wokół konfliktu o kopalnię Turów. Z Czechami rozmawia polska administracja, której PGE powinna jedynie dostarczać argumentów, które pomogą zakończyć spór. Zaś główny cel spółki to zabezpieczenie miejsc pracy i uspokojenie załogi – dodaje menedżer.

PGE tłumaczy natomiast, że sprawa Turowa jest bardzo ważna z punktu widzenia społecznego i gospodarczego. – Jako grupa PGE, do której należy kopalnia i elektrownia Turów, dbamy o to, aby w przestrzeni publicznej nie dochodziło do przekłamań i nadużyć w tym temacie. Dlatego nasze reakcje są szybkie i zdecydowane. Nie możemy pozwolić, aby przyszłość 80 tys. ludzi i szanse rozwojowe regionu turoszowskiego były zagrożone nieodpowiedzialnymi wypowiedziami osób publicznych – wyjaśnia biuro prasowe koncernu.

Wcześniej wiele kontrowersji wywołała też międzynarodowa kampania PGE, przedstawiająca na billboardach dziewczynkę z hasłem „Dlaczego chcesz odebrać mojej rodzinie środki do życia? Zielony Ład, a nie dzika transformacja".

Pokaz siły

Tak odważna polityka komunikacyjna może wynikać z mocnej pozycji prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego w rządowych kręgach. To z jego inicjatywy realizowana jest koncepcja utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, do której trafią elektrownie węglowe.

Surowce i paliwa
Bogdanka mówi o braku równych szans na rynku węgla
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Surowce i paliwa
Prezes KGHM: Unia Europejska jest i będzie dla KGHM kluczowym rynkiem
Surowce i paliwa
JSW widzi zagrożenia finansowe, ale chce je minimalizować
Surowce i paliwa
Nowa instalacja Orlenu na Litwie powstaje w bólach
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Surowce i paliwa
KGHM o wydobyciu soli w okolicach Pucka zdecyduje w przyszłym roku
Surowce i paliwa
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o zapasach gazu