Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Harold James Historia Banku Anglii. Jak powstał nowoczesny bank centralny Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2021
Jak powstawał nowoczesny bank centralny". Tytuł jego książki może być nieco mylący. Nie obejmuje ona bowiem całych, liczących ponad 300 lat dziejów tej instytucji. To opowieść o transformacji brytyjskiego banku centralnego w latach 1979–2003, nieco zahaczająca również o globalny kryzys z 2008 r. i o brexit. W tej historii mamy więc walkę z inflacją na przełomie lat 70. i 80., okres rządów Margaret Thatcher, dylematy dotyczące budowy unii monetarnej w Europie, atak spekulacyjny na funta, a także formalne odzyskanie niezależności przez bank centralny. W tym stosunkowo krótkim okresie zaszły w Banku Anglii bardzo głębokie zmiany. James bardzo szczegółowo omawia tę transformację, dotykając zarówno strategii banku, jego struktury jak i kultury organizacyjnej oraz komunikacji z opinią publiczną.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
„Szwajcaria nie ma armii, ona jest armią” – takie przekonanie panuje w alpejskiej konfederacji.
Konflikt bliskowschodni wciąż trwa, ale warto mu się przyjrzeć w pewnej perspektywie czasowej.
Cal Newport przekonuje, że wartościowa i kreatywna praca zwykle powinna być wykonywana w powolnym tempie, dostosowanym do pracownika.
Kwestia poboru prędzej czy później pojawi się w prognozach dotyczących rynku pracy.
Znany socjolog argumentuje, że szybki rozwój sztucznej inteligencji stanowi zagrożenie dla ludzkości. Czy czasem w tej kwestii nie przesadza?
Grupka aktywistów tworząca samozwańczy rząd emigracyjny Korei Północnej okazała się skuteczniejsza od zachodnich tajnych służb wywiadowczych.