Zarząd zaznacza, że nadrzędnym celem jest dywersyfikacja portfela projektów innowacyjnych oraz intensyfikacja działań w obszarze testów diagnostycznych.
Spółka zakłada dalszy efektywny rozwój cząsteczek GLG-801 i GLG-805 w ramach realizacji flagowego projektu (projektu potrójnie negatywnego raka piersi - TNBC) oraz rozpoczęcie nowego projektu onkologicznego – GLG-Doce-Safe. W ramach nowego projektu firma planuje opracować nową formulację leku znanego i powszechnie stosowanego w leczeniu nowotworów z guzami litymi. W ramach powyższego projektu GLG Pharma planuje również utworzenie platformy dla leków przeciwnowotworowych, które są słabo rozpuszczalne w wodzie i wymagają specyficznych, często bardzo toksycznych, rozpuszczalników podczas podawania dożylnego. Spółka wystąpiła o dofinansowanie projektu GLG-Doce-Safe przez NCBiR w wysokości 21,8 mln zł.
- Chcemy rozwijać się w oparciu o kluczowe założenie, jakie towarzyszmy nam w projekcie TNBC – angażując się w kolejne projekty zależy nam na znaczącym ograniczeniu ryzyka naukowego i inwestycyjnego przy zachowaniu wysokiego potencjału komercyjnego rozwijanych cząsteczek. Dlatego przyjęliśmy, że nasze prace ukierunkowane będą na projekty poświęcone nowemu lub ulepszonemu zastosowaniu opatentowanych już leków, których ochrona już wygasła. Ponadto założyliśmy, że priorytet będą miały relatywnie rzadkie wskazania terapeutyczne, umożliwiające uzyskanie statusu leku sierocego, co daje możliwość wykorzystania specjalnych procedur, znacząco przyspieszających procesy rejestracyjne – mówi Piotr Sobiś, prezes GLG Pharmy.
GLG Pharma koncentruje się na projektach opartych na technologii inhibitorów STAT3, opracowanej przez naukowców Instytutu Raka w Bostonie oraz Centrum Badań nad Rakiem Moffitt. Spółka posiada licencję na wyłączność, obejmującą cały świat, dotyczącą rozwoju, wytwarzania i sprzedaży produktów farmaceutycznych, opartych na tej technologii. Bazują na niej zarówno Projekt TNBC, jak i GLG-Doce-Safe.
Głównym celem projektu GLG-Doce-Safe jest poprawa skuteczności i bezpieczeństwa terapii pacjentów onkologicznych poprzez rozwój innowacyjnej formulacji (oznaczonej jako GLG-502) znanego i powszechnie stosowanego leku w terapiach nowotworów z guzami litymi (m.in. nowotwór piersi, prostaty, pęcherza moczowego). W 2019 r. GLG planuje rozpoczęcie badań przedklinicznych formulacji dożylnej, które ocenią możliwość zastosowania cząsteczki w monoterapii, leczeniu skojarzonym z innowacyjnymi inhibitorami STAT3 opracowanymi przez GLG oraz leczeniu innymi chemioterapeutykami.