W 2019 r. zysk Infoscanu wyniesie kilka milionów dolarów

Infoscan szacuje, że w 2018 r. jej urządzeniami zostanie wykonanych 20 tys. badań bezdechu sennego. Rentowność planuje osiągnąć w I kwartale 2019 r.

Publikacja: 28.11.2017 05:04

W 2019 r. zysk Infoscanu wyniesie kilka milionów dolarów

Foto: materiały prasowe

Notowana na małej giełdzie telemedyczna spółka Infoscan w tym roku podpisze umowy pilotażowe z trzema działającymi na amerykańskim rynku klinikami snu, dotyczące testowania urządzenia Med Recorder, służącego do diagnostyki zaburzeń oddychania podczas snu.

Czekając na I kwartał 2019 r.

Zarząd zakłada, że do końca I kwartału przyszłego roku Infoscan otrzyma certyfikat amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), umożliwiający wprowadzenie urządzenia do komercyjnego użytku w USA. W pierwszym roku działalności na tamtejszym rynku szacuje, że zrealizuje tam 20 tys. badań bezdechu sennego, podczas gdy w swojej kilkuletniej historii w Polsce przeprowadziła dotąd ponad 1,5 tys. badań.

– Infoscan będzie podpisywał umowy z klinikami snu. Nie będziemy więc uczestnikiem systemu refundacyjnego. Będziemy rozliczali się bezpośrednio z klinikami snu, które wykorzystując nasze urządzenie i infrastrukturę informatyczną same będą pozyskiwały pacjentów i będą rozliczały się z ubezpieczycielem. W zależności od negocjacji z poszczególnymi klinikami nam przypadnie 40–60 proc. kwoty refundacji – wyjaśnia Jacek Gnich, prezes Infoscanu. Zarząd podaje, że stawki za badania, które obecnie obowiązują w Ameryce w badaniach w modelu domowym, kształtują się od 165–180 USD w ubezpieczeniu publicznym do 260–300 USD w ubezpieczeniu prywatnym, w zależności od stanu i ubezpieczyciela.

Rocznie w USA wykonuje się 4 mln badań bezdechu sennego, z czego połowa wykonywana jest w modelu domowym, w którym chce działać polska spółka. Największym jej konkurentem w USA będzie Novasom. – Urządzenie tej firmy jako jedyne z urządzeń tam dostępnych daje możliwość wykonania usługi zdalnie i wysyłania danych za pomocą sieci GSM. Ta firma funkcjonuje w innym modelu biznesowym. Kieruje swoje urządzenia bezpośrednio do pacjentów i sama zajmuje się refundacją. Model ten spowodował, że kliniki snu nie są zainteresowane wykorzystaniem ich urządzeń, ponieważ Novasom jest dla nich konkurencją – mówi prezes.

Jacek Gnich, prezes Infoscanu, mówi, że w 2019 r. spółka wypracuje kilka milionów dolarów zysku.

Jacek Gnich, prezes Infoscanu, mówi, że w 2019 r. spółka wypracuje kilka milionów dolarów zysku.

Foto: Archiwum

W 2019 r. zarząd spodziewa się, że zostanie przeprowadzonych kolejnych 80 tys. zdalnych badań bezdechu sennego. Próg rentowności będzie przekroczony przy wykonaniu 29 tys. badań i powinno to nastąpić w I kwartale 2019 r. W całym 2019 r. spółka planuje wypracować kilka milionów dolarów zysku netto.

Obligacje zamiast akcji

Obecnie kapitalizacja Infoscanu wynosi 28 mln zł, podczas gdy jeszcze na początku roku firma była wyceniana na 2 mln zł. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Na fotelu prezesa zasiadł Jacek Gnich, a firmie udało się pozyskać nowych inwestorów, w tym instytucjonalnych. W najbliższych kwartałach zarząd nie planuje emisji akcji. Pieniądze potrzebne do rozpoczęcia działalności w USA i funkcjonowania do momentu stania się rentowną spółka chce pozyskać w I kwartale 2018 r. z emisji obligacji (2 mln USD). Pod koniec 2018 r. planuje przejść się na główny parkiet.

Medycyna i zdrowie
Synektik ma konkurenta. Kurs akcji tąpnął
Medycyna i zdrowie
Analitycy widzą potencjał w spółkach biotechnologicznych z GPW
Medycyna i zdrowie
Zarząd Pure Biologics wnioskuje o upadłość. Kurs zanurkował
Medycyna i zdrowie
Prezes Ryvu: po wakacjach otworzy się solidne okno do współpracy
Medycyna i zdrowie
Medinice robi krok naprzód. Akcje drożeją
Medycyna i zdrowie
Biznes Poltregu w ważnym momencie