Notowana na małej giełdzie telemedyczna spółka Infoscan w tym roku podpisze umowy pilotażowe z trzema działającymi na amerykańskim rynku klinikami snu, dotyczące testowania urządzenia Med Recorder, służącego do diagnostyki zaburzeń oddychania podczas snu.
Czekając na I kwartał 2019 r.
Zarząd zakłada, że do końca I kwartału przyszłego roku Infoscan otrzyma certyfikat amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), umożliwiający wprowadzenie urządzenia do komercyjnego użytku w USA. W pierwszym roku działalności na tamtejszym rynku szacuje, że zrealizuje tam 20 tys. badań bezdechu sennego, podczas gdy w swojej kilkuletniej historii w Polsce przeprowadziła dotąd ponad 1,5 tys. badań.
– Infoscan będzie podpisywał umowy z klinikami snu. Nie będziemy więc uczestnikiem systemu refundacyjnego. Będziemy rozliczali się bezpośrednio z klinikami snu, które wykorzystując nasze urządzenie i infrastrukturę informatyczną same będą pozyskiwały pacjentów i będą rozliczały się z ubezpieczycielem. W zależności od negocjacji z poszczególnymi klinikami nam przypadnie 40–60 proc. kwoty refundacji – wyjaśnia Jacek Gnich, prezes Infoscanu. Zarząd podaje, że stawki za badania, które obecnie obowiązują w Ameryce w badaniach w modelu domowym, kształtują się od 165–180 USD w ubezpieczeniu publicznym do 260–300 USD w ubezpieczeniu prywatnym, w zależności od stanu i ubezpieczyciela.
Rocznie w USA wykonuje się 4 mln badań bezdechu sennego, z czego połowa wykonywana jest w modelu domowym, w którym chce działać polska spółka. Największym jej konkurentem w USA będzie Novasom. – Urządzenie tej firmy jako jedyne z urządzeń tam dostępnych daje możliwość wykonania usługi zdalnie i wysyłania danych za pomocą sieci GSM. Ta firma funkcjonuje w innym modelu biznesowym. Kieruje swoje urządzenia bezpośrednio do pacjentów i sama zajmuje się refundacją. Model ten spowodował, że kliniki snu nie są zainteresowane wykorzystaniem ich urządzeń, ponieważ Novasom jest dla nich konkurencją – mówi prezes.
Jacek Gnich, prezes Infoscanu, mówi, że w 2019 r. spółka wypracuje kilka milionów dolarów zysku.