Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Polski Bank Komórek Macierzystych prowadzi rozmowy w sprawie przejęć z ponad 10 podmiotami na różnych rynkach. W 2018 r. spółka powinna dokonać jednego lub dwóch przejęć. Mimo planów akwizycyjnych zarząd chce podzielić się zyskiem z akcjonariuszami.
– W przypadku akwizycji rzędu 10–20 mln zł weźmiemy prawdopodobnie kredyt i wpływ na dywidendę będzie relatywnie niewielki. Będzie to też zależało od banku, który udzielając nam kredytu, będzie stawiał warunki co do wypłaty dywidendy. W przypadku większej akwizycji możliwa będzie emisja obligacji – mówi Jakub Baran, prezes PBKM. Dodaje, że zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy, jednak nie wiadomo, w jakiej wysokości, co jest uzależnione od wielkości akwizycji. W tym roku spółka wypłaciła 1,8 zł dywidendy na akcję, co przełożyło się na 3-proc. stopę dywidendy. Polityka dywidendowa zakłada przeznaczenie do 50 proc. skonsolidowanego zysku netto na dywidendę.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W trakcie poniedziałkowej sesji inwestorzy rzucili się do wyprzedaży akcji Synektika, kurs spychając w dół kurs nawet o blisko 18 proc.
Zdaniem analityków Noble Securities wyceny krajowych firm biotechnologicznych są bardzo atrakcyjne, a ich akcje stanowią ciekawą opcję inwestycyjną do zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego.
Zarząd Pure Biologics złożył wniosek o ogłoszenie upadłości spółki w związku z utratą płynności finansowej. Ostatnią szansą na przetrwanie ma być emisja akcji.
Liczymy, że sytuacja w sektorze biotechnologicznym będzie się poprawiać, ale działamy w trybie zdecydowanie zwiększonej ostrożności. Pilnujemy budżetu, szukamy przychodów i innych nierozwadniających źródeł finansowania – mówi Paweł Przewięźlikowski, prezes Ryvu Therapeutics.
Giełdowa spółka zainaugurowała formalną procedurę, związaną z dopuszczeniem jej produktu do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych.
Biotechnologiczna spółka kontynuuje prace nad kluczowymi projektami. Ma zapewnione finansowanie przynajmniej do połowy 2026 r.