WSA oddalił skargę TP SA na decyzję UKE ws. Bitstream Access
Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Telekomunikacji Polskiej (TP SA) na decyzję Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) z 4 października 2006 roku wprowadzającą ofertę ramową Bitstream Access (BSA). Oferta ramowa określa warunki dostępu do lokalnej pętli abonenckiej poprzez dostęp do węzłów sieci telekomunikacyjnej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowej transmisji (BSA). Sąd zapowiedział, że w późniejszym terminie przedstawi szczegółowe pisemne uzasadnienie tego wyroku.
Sanjiv Ahuja przestaje być szefem Grupy Orange
Sanjiv Ahuja przestał być szefem globalnego Orange i wiceprezesem France Telecom, co ma związek z zakończeniem procesu łączenia FT z Grupą Orange. Ahuja zostanie szefem brytyjskiego Orange, doradcą prezesa FT oraz zostanie mu przydzielona jeszcze jedna, na razie niepodana rola dotycząca nowego projektu dla rynków rozwijających się. Sanjiv Ahuja dołączył do grupy Orange w kwietniu 2003 roku jako członek zarządu do spraw operacyjnych, a szefem grupy został w marcu 2004 roku. Za jego kadencji liczba krajów, w których działają sieci Orange zwiększyła się z 17 do 23, a liczba klientów podwoiła się z 48 mln do ponad 100 mln. Na miejscu wiceprezesa FT Sanjiva Ahuja zastąpi Olaf Swantee, który do tej pory był wiceprezesem Hewlett-Packard odpowiedzialnym za sprzedaż w Europie, Azji i Bliskim Wschodzie.
Siemens szuka szefa
Konglomerat Siemens uwikłany w różne afery korupcyjne szuka nowego prezesa zarządu, który zastąpiłby Klausa Kleinfelda - twierdzi "FT Deutschland". Ważni członkowie rady nadzorczej uważają, że zmiana byłaby najlepszą rzeczą dla Siemensa, który wymaga odnowy. Szukaniem kandydatów zajmuje się Josef Ackermann, prezes Deutsche Banku i wiceprzewodniczący rady Siemensa.
Alcatel-Lucent: mniejsza sprzedaż
Powstała niedawno grupa Alcatel-Lucent poniosła w I kwartale stratę operacyjną 260 mln euro na skutek nadzwyczajnych odpisów. Sprzedaż zmalała o 12 proc. do 3,9 mld euro. Po fuzji grupa straciła część kontraktów, odczuła też spadek popytu na sprzęt sieciowy w łączności bezprzewodowej na rynkach wschodzących.
Huawei zbuduje sieć NGN
Chińskie Huawei zbuduje potężną sieć NGN (ang. Next Generation Network) dla rosyjskiego operatora TransTeleCom. Obejmie ona swoim zasięgiem 17,5 mln kilometrów kwadratowych i przenosić będzie krajowy i międzynarodowy ruch głosowy operatora, a także pozwoli na zaoferowanie nowych usług multimedialnych.
Wyniki Ericssona w górę
Producent sprzętu łączności Ericsson ogłosił lepszy bilans kwartalny i podtrzymał roczną prognozę. Zysk netto wzrósł o 26 proc. do 5,8 mld koron (633 mln euro), obroty o 7,9 proc. do 42,2 mld (4,6 mld euro), a marża operacyjna do 19,3 z 16,7 proc. W całym 2007 roku Ericsson liczy na wzrost o 4 - 6 proc.
eTel przejety przez Telekom Austria
eTel Polska otrzymała potwierdzenie, że Austriacki Urząd Antymonopolowy wydały zgodę na przejęcie firm eTel przez Grupę Telekom Austria. Dnia 26 kwietnia 2007 r. transakcja została sfinalizowana. Umowa dotyczy przejęcia 100 % udziałów firm eTel, które mają swoje oddziały w Austrii, Polsce, na Węgrzech, Słowacji, w Niemczech i w Republice Czeskiej. eTel Polska będzie częścią Telekom Austria. Marka eTel, umowy z klientami, jak również produkty, poziom jakości usług oraz stanowiska pracy zostaną zachowane.
Autor:Jus