Reklama

Rynek wciąż mocny

Publikacja: 12.01.2002 08:47

Elektrim i długo, długo nic. Tak najkrócej można podsumować piątkową sesję. Duża zmiana notowań tej firmy już nie pierwszy raz ukształtowała klimat na GPW. I choć nawet 10-proc. wzrost kursu Elektrimu przekłada się jedynie na około 0,3-proc. zwyżkę WIG20, wczorajsza aprecjacja kursu warszawskiego holdingu pociągnęła za sobą cały rynek. Do tego doszło neutralne zachowanie giełd Eurolandu i ponadprzeciętne wzrosty w bliźniaczym Budapeszcie. Lekkim optymizmem napawają też dane o niższej od oczekiwań inflacji na poziomie cen producentów w USA. Rosną dzięki temu nadzieje na kolejną, już dwunastą z kolei obniżkę stóp przez Fed pod koniec tego miesiąca.

Mimo pewnej nerwowości, co było szczególnie widoczne w czwartek, nasz rynek wciąż trzeba uznać za silny. Wyraźny jest proces akumulacji największych spółek, które w niektórych przypadkach osiągnęły już poziom wycen fundamentalnych (np. Pekao). Oczywiście, trzeba się liczyć z tym, że dynamika zwyżek na GPW chwilowo osłabnie - zarządzający mniejszymi OFE zapewne zapełnili swe portfele akcjami do poziomu liderów rynku. Wciąż jednak więcej argumentów przemawia za zwyżkami indeksu w kierunku 1500 punktów. Na koniec jeszcze pytanie, które warto sobie postawić, szczególnie biorąc pod uwagę autorów styczniowych wzrostów na GPW. Czy fundusze emerytalne będą kupować akcje w nieskończoność? A co zdarzy się, gdy dynamiczna zwyżka indeksów doprowadzi do takiego wzrostu wartości akcji w portfelach OFE, że sięgną one limitu ustawowych 40%? Przy obecnym, grubo ponad 30-proc. zaangażowaniu niektórych czołowych funduszy w akcje, ten scenariusz wcale nie jest taki irracjonalny - zrealizowałby się grubo przed osiągnięciem przez WIG20 poziomu 2000 punktów. Warto o tym pomyśleć w dłuższej perspektywie - rodzime OFE nie będą w nieskończoność zwiększać procentowego udziału akcji w portfelach.

Zwróć uwagę na:

Żywiec - spółką zainteresował się jeden z czołowych OFE, osiągając blisko 5% głosów na WZA (wg raportów półrocznych funduszy), sytuacja techniczna wskazuje na możliwość wzrostów w okolice 270 zł.

Unikaj:

Reklama
Reklama

EFL - po ustaleniu prawa poboru notowania spółki są oderwane od rzeczywistości. Irracjonalnej wycenie towarzyszy irracjonalna płynność akcji i zmiany kursu.

Gospodarka
Na świecie zaczyna brakować srebra
Patronat Rzeczpospolitej
W Warszawie odbyło się XVIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu
Gospodarka
Wzrost wydatków publicznych Polski jest najwyższy w regionie
Gospodarka
Odpowiedzialny biznes musi się transformować
Gospodarka
Hazard w Finlandii. Dlaczego państwowy monopol się nie sprawdził?
Gospodarka
Wspieramy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama