Niektóre miary oczekiwań inflacyjnych ponownie wzrosły w maju, zaś oczekiwania podwyżek cen w handlu detalicznym osiągnęły najwyższy poziom od 1997 roku" - podano w komunikacie po posiedzeniu RPP.
RPP przypomniała także o znaczącym wzroście cen producentów w kwietniu oraz na fakt, że niektórzy producenci planują dalsze znaczne podwyżki swoich cen w najbliższych miesiącach. Zaznacza też, że wzrosły - choć w różnym stopniu - wszystkie miary inflacji bazowej.
?Te czynniki w połączeniu ze wzrostem aktywności gospodarczej, którego skala znacząco przewyższa oczekiwania, wskazują na wysokie prawdopodobieństwo dalszego wzrostu inflacji" - czytamy w komunikacie.
Inflacja wyniosła w kwietniu 2,2% r/r wobec 1,7% r/r w marcu. Ministerstwo Finansów spodziewa się dalszego wzrostu tego wskaźnika do 2,9% w maju i do powyżej 3,0% w czerwcu.
Następne posiedzenie RPP odbędzie się 29-30 czerwca 2004 roku.