Dynamika produkcji w przemyśle była we wrześniu najwyższa od grudnia ub.r. - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę NTC Research. Opracowany przez nią wskaźnik menedżerów logistyki - PMI - wyniósł 51,8 pkt, o 0,8 pkt więcej niż w sierpniu i o tyle samo mniej niż przed rokiem.
Specjaliści z NTC zwrócili uwagę, że wrzesień był piątym z rzędu miesiącem wzrostu produkcji. Liczba nowych zleceń rosła nieprzerwanie od czterech miesięcy. Poziom zamówień krajowych był większy niż eksportowych, choć w tym ostatnim przypadku mieliśmy do czynienia z większą poprawą.
Z ankiety przeprowadzonej wśród przedstawicieli 300 krajowych firm wynika, że we wrześniu nadal powiększało się zatrudnienie. "Tempo wzrostu było najwyższe w ośmioletniej historii badań" - stwierdzili przedstawiciele NTC.
"Działalność gospodarcza poprawia się w dość umiarkowanym tempie. Jest to podkreślone spadkiem zapasów wyrobów gotowych oraz zakupów" - zwrócił uwagę cytowany w komunikacie NTC Zsolt Papp, ekonomista banku ABN Amro.
Z kolei z Indeksu Biznesu PKPP Lewiatan wynika, że nie należy liczyć na to, by wzrost gospodarczy w III kw. był wyraźnie lepszy niż w poprzednich trzech miesiącach. Kwartalny indeks spadł we wrześniu o cztery punkty, do 51 pkt. Taki wynik zapowiada wzrost PKB w granicach 3,0-3,5%. W II kw. PKB był o 2,8% wyższy niż przed rokiem.