Reklama

Domy i technologia

Publikacja: 25.03.2006 07:50

Drugi raz z rzędu bardzo istotny wpływ na giełdowe notowania za Atlantykiem miał raport dotyczący rynku nieruchomości. Jednak o ile w czwartek dane o rozpoczętych inwestycjach budowlanych okazały się znacznie lepsze od prognoz, to w piątek dane o sprzedaży nowych domów były znacznie słabsze. Spadek sprzedaży okazał się największy od 9 lat.

To dobra wiadomość dla inwestorów z rynku akcji, bo oznacza, że Fed może jednak skrócić cykl podwyżek stóp procentowych. Indeksy znów znalazły się o krok od poziomów najwyższych od pięciu lat.

Szczególnie dobrze radził sobie w piątek sektor nowych technologii. Prym wiedli produkujący sprzęt telekomunikacyjny Lucent (akcje w górę o 11 proc.), który poinformował o rozmowach w sprawie fuzji z francuskim Alcatelem, oraz wyszukiwarka Google, która wreszcie znalazła miejsce w prestiżowym wskaźniku S&P 500. Wieści z Lucenta przełożyły się też na zainteresowanie akcjami innych dostawców sprzętu telekomunikacyjnego, ponieważ po jednej udanej transakcji oczekiwana jest cała fala konsolidacji w branży. Zyskały papiery takich spółek, jak Ciena i Tellabs.

Do 22.00 indeks Dow Jones wzrósł o 0,08 proc., a technologiczny Nasdaq Composite zyskał 0,50 proc.

Akcje Alcatela na giełdzie w Paryżu zyskały w piątek o ponad 3 proc. Mniej wyraźnie skoczyły notowania dwóch innych firm, o których fuzji mówiono w piątek najwięcej. Akcje farmaceutycznego Bayera, który jest już prawie pewien przejęcia konkurencyjnego Scheringa, zdrożały po nieco ponad 1,5 proc. Pewne jest też to, że nie powiedzie się próba konsolidacji w sektorze ubezpieczeń. Brytyjska Aviva zdecydowała się wycofać ofertę przejęcia krajowego rywala Prudentiala, ponieważ nie dostała zachęty do podjęcia rozmów. Akcje Prudentiala straciły ponad 5 proc, Avivy wzrosły o ponad 2 proc.

Reklama
Reklama

Zachodnioeuropejskie indeksy ponownie znalazły się na poziomie najwyższym od kilku lat. Londyński FT-SE 100 zyskał 0,77 proc., frankfurcki DAX wzrósł o 0,44 proc., a paryski CAC-40 - o 0,46 proc.

Gospodarka
Na świecie zaczyna brakować srebra
Patronat Rzeczpospolitej
W Warszawie odbyło się XVIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu
Gospodarka
Wzrost wydatków publicznych Polski jest najwyższy w regionie
Gospodarka
Odpowiedzialny biznes musi się transformować
Gospodarka
Hazard w Finlandii. Dlaczego państwowy monopol się nie sprawdził?
Gospodarka
Wspieramy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama