Francuski koncern Danone chce przeznaczyć na ekspansję na światowych rynkach miliard dolarów. Plany inwestycyjne wiążą się z rosnącą konkurencją ze strony Nestle i Kraft Foods.
- Chcemy podwoić liczbę państw, w których posiadamy aktywa. Główne kierunki naszej ekspansji to Europa Wschodnia, Chiny, Tajlandia, Tunezja oraz Chile - powiedział dyrektor finansowy Danone Antoine Giscard d?Estaing, cytowany przez dziennik "Kommiersant". Eksperci zwracają szczególną uwagę na rynek ukraiński i rosyjski.
Firma nie zdradziła szczegółów dotyczących inwestycji w Rosji, która w planie finansowym na zeszły rok została ujęta jako jedno z najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie państw. Analitycy przypuszczają jednak, że francuski koncern zainwestuje w rosyjskiego lidera na rynku spożywczym Wimm Bill Dann (WBD). Reakcją na te spekulacje był wzrost notowań WBD w Nowym Jorku o 4 proc., do rekordowych 45,79 USD za akcję.