Jutro odbędzie się wysłuchanie publiczne w sprawie projektu ustawy o akcjach pracowniczych w energetyce. Na przebieg spotkania główny wpływ będzie miało to, jak zachowa się rząd. Jest coraz bardziej prawdopodobne, że ugnie się pod wpływem akcjonariuszy spółek z sektora i zgodzi się na wprowadzenie do kontrowersyjnego projektu autopoprawki. Chodzi o to, aby wszystkim, którzy mają w swoich portfelach akcje przekształcanych obecnie państwowych spółek energetycznych, dać takie same uprawnienia.
Jak już pisaliśmy w "Parkiecie", liczba osób, które chcą wziąć udział w tej dyskusji, przekroczyła najśmielsze oczekiwania rządu. Początkowo planowano, że debata odbędzie się w Sali Kolumnowej Sejmu. Tam zmieściłoby się około 200 osób. Ale do Kancelarii Marszałka Sejmu napłynęło około 1200 zgłoszeń, przez co debatę przeniesiono do... Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki.
MSP wezwane do tablicy
Czy wszyscy, którzy wysłali wnioski o udział w debacie, przybędą rozmawiać z przedstawicielami rządu o projekcie kontrowersyjnych przepisów? Początkowo mówiło się, że tak duża liczba zgłoszeń to efekt kampanii medialnej, która ma zasygnalizować, jak wielu inwestorów z niepokojem przygląda się temu, co dzieje się wokół akcji pracowniczych w energetyce. Ale np. pytani przez nas związkowcy mówią, że mają zamiar przyjechać do Pałacu Kultury dość dużą grupą. Zależy im na tym, aby przygotowana przez resort skarbu ustawa jak najszybciej weszła w życie. Dlaczego?
Chociaż w trwającym właśnie procesie konsolidacji państwowej energetyki uprawnieni pracownicy dostają 15-proc. pakiety akcji łączonych firm, to na bazie obowiązujących przepisów nie mają podstawy, aby domagać się ich zamiany na aktywa czterech budowanych holdingów. A te mają z czasem wchodzić na giełdę. - Chcemy konwersji akcji pracowniczych. Co mi z akcji mojej macierzystej spółki? Mają one głównie wartość sentymentalną. Bo chociaż dają prawo do dywidendy, to dużych wypłat nikt z nas się nie spodziewa - mówi proszący o anonimowość pracownik zakładu energetycznego, który wchodzi w skład budowanej obecnie Polskiej Grupy Energetycznej.