Od początku maja apetyt inwestorów na ryzyko wzrasta. Pieniądze klientów coraz szerszym strumieniem płyną do funduszy akcji rynków wschodzących i funduszy lokujących w innych ryzykownych aktywach. Jak podaje Emerging Portfolio Fund Research, firma monitorująca przepływy kapitału w globalnych funduszach, w tygodniu zakończonym 7 maja (tydzień liczony jest od czwartku do środy), do funduszy akcji rynków wschodzących klienci zanieśli kolejne 3 mld USD. Dzięki temu pierwszy raz w 2008 r. saldo wpłat i wypłat w tej grupie funduszy, liczone narastająco od początku roku, jest dodatnie.
Fundusze tzw. globalnych rynków wschodzących w pierwszym tygodniu maja odnotowały saldo wpłat i wypłat rzędu 1,1 mld USD. Tyle samo wyniosła nadwyżka zakupów jednostek nad ich umorzeniami w przypadku funduszy wschodzących rynków azjatyckich z wyłączeniem Japonii. Większość trafiła do funduszy lokujących tylko na rynku chińskim - saldo napływów i odpływów wyniosło w tym przypadku 615 mln USD. Z kolei w funduszach inwestujących w Indiach, Wietnamie i na Tajwanie sięgnęło odpowiednio 214 mln USD, 96 mln USD i 45 mln USD.
Podmiotom inwestującym na rynkach Ameryki Łacińskiej klienci powierzyli 603 mln USD świeżego kapitału. Z tego aż 580 mln USD trafiło ostatecznie do funduszy akcji brazylijskich. To najlepszy wynik od pierwszego tygodnia października 2007 r. Głównie wpływ na to miała drożejąca ropa, ale również podwyższenie przez agencję Standard & Poor?s ratingu dla Brazylii. Do funduszy inwestujących w Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie, do których zaliczana jest też Polska, napłynęło 174 mln USD świeżego kapitału.
Pod względem branżowym tydzień zakończony 7 maja był pomyślny dla funduszy sektora finansowego, technologicznego i nieruchomości - ryzykownych, bo uznawanych za najbardziej wrażliwe na recesję, którą wieszczy wielu ekonomistów. Klienci interesowali się też funduszami obligacji o podwyższonym ryzyku (ang. high yield bonds). To już piąty taki tydzień z rzędu.
Zastrzyk świeżego kapitału dostały również podmioty inwestujące w sektorze paliwowym. Ponadto pieniądze płynęły do funduszy lokujących w akcje dużych spółek na rynku amerykańskim oraz w walory na rynku japońskim. Dla tego ostatniego to dopiero trzeci tydzień dodatniego salda wpłat i wypłat na przestrzeni ostatnich 57 tygodni.