Słaby kwartał największych banków

Aktualizacja: 27.02.2017 15:16 Publikacja: 14.05.2008 09:26

Credit Agricole, trzeci pod względem wartości rynkowej francuski bank, zapowiedział ofertę akcji w drodze praw poboru, z której chce pozyskać 5,9 mld euro. Aż tyle jest mu potrzebne do uzupełnienia kapitału po znaczącym spadku zysku w I kwartale spowodowanym odpisami od wartości papierów powiązanych z pożyczkami subprime.

Zysk netto spółki spadł o 66 proc., do 892 mln euro z 2,66 mld euro w takim samym okresie przed rokiem. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie 1,2 mld euro. Credit Agricole zamierza ograniczyć rolę swojego banku korporacyjnego i inwestycyjnego Caylon, który w zeszłym kwartale musiał dokonać odpisów na kwotę 1,21 mld euro wynikających z krachu na amerykańskim rynku hipotecznym. Jeszcze w tym tygodniu może stracić posadę prezes Calyona Marc Litzler.

Kurs akcji Credit Agricole spadł wczoraj na otwarciu paryskiej giełdy aż o 6,4 proc. W ciągu minionych 12 miesięcy papiery te straciły 40 proc. Lepiej spisał się pod tym względem największy francuski bank BNP Paribas, którego akcje staniały w tym okresie o 23 proc. Walory drugiego we Francji Societe Generale spadły o 50 proc.

W minionym kwartale spółka ta odnotowała spadek zysku o 23 proc., bo zwiększyła rezerwy na pokrycie ewentualnych strat z nieściągalnych kredytów i dokonała odpisów wynikających z załamania na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych o podwyższonym ryzyku.

Zysk netto spółki spadł do 1,1 mld euro, z 1,43 mld euro w I kwartale zeszłego roku. Wynik ten okazał się lepszy od prognozowanego przez analityków, którzy spodziewali się zysku spółki na poziomie 950 mln euro. Może z tego wynikać, że Societe Generale najgorsze ma już za sobą. Tym najgorszym w ostatnich latach w działalności banku była strata 4,9 mld euro spowodowana przez nielegalne operacje tradera Jerome?a Kerviela. Na stanowisku prezesa spółki Daniela Boutona ma zastąpić Frederic Oudea.

W marcu Societe Generale uzupełnił kapitał, sprzedając w drodze praw poboru akcje za 5,5 mld euro. Największe na świecie instytucje finansowe, w tym Citigroup i UBS, od początku zeszłego roku zebrały z rynku prawie 250 mld USD w celu wyrównania bilansów. Ich odpisy i straty ze złych kredytów sięgnęły w tym okresie 329 mld USD.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego