CDM Pekao
Analiza techniczna WIG
Na wykresie indeksu WIG w układzie tygodniowym nie zaszły znaczące zmiany. Notowania cały czas poruszają się w kanale wzrostowym, którego dolne ograniczenie przebiega obecnie w okolicach 63 000pkt, a górne w okolicach 66 000 pkt. Pierwszym ważnym oporem jest maksimum wyznaczone w pierwszym tygodniu września na wysokości 65 611pkt. Wsparciem, minimum z poprzedniego tygodnia znajdujące się na wysokości 63 498pkt. Impet trendu wzrostowego został w ubiegłym tygodniu wyhamowany. Na szybciej reagującym oscylatorze stochastycznym został wygenerowany sygnał sprzedaży. Również na wolniejszym MACD rysuje się sygnał sprzedaży, jednak jeszcze jedna świeca spadkowa jest potrzebna by to potwierdzić. W najbliższych dniach główny indeks warszawskiego parkietu dalej powinien poruszać się w kanale wzrostowym trwającym od marca tego roku.
Piotr Neidek, DM mBank
Piątkowa zwyżka, wykonana z lokalnej strefy wsparcia, zmieniła krótkoterminowy rozkład sił na wykresie WIG20, dzięki czemu dotychczasowy outlook na rynek znacząco się poprawił. Indeks wyrysował okazałą białą świeczkę zwaną marubozu otwarcia i jej podstawa 2430 stanowi kluczowe wsparcie na dzisiejszą sesję. Udany finisz miesiąca ma za sobą WIG , który otworzył się z luką hossy i do końca dnia zdołał ją utrzymać, dzięki czemu pojawił się mocny argument do kontynuacji odbicia w dniu dzisiejszym. Bez większych zmian przedstawia się sytuacja techniczna na wykresie sWIG80, gdzie wydłuża się proces obrony strefy 15000 punktów, co w połączeniu z pozytywną dywergencją RSI i sygnałami kupna wg dziennego wskaźnika W. Wildera sprawia, iż początek października powinien należeć do byków. Jednakże liderem czy też gwiazdą ubiegłego miesiąca i ostatnich dni września był mWIG40, który w piątek finiszował na najwyższym od 2007.r. poziomie. Trwająca od 3 dni aprecjacja doprowadziła do wybicia półrocznej konsolidacji o rozpiętości prawie 300 punktów co oznaczałoby, iż celem do benchmarku średnich spółek jest obecnie obszar powyżej 5200. Aby jednak nie doszło do zastawienia pułapki hossy mWIG40 musiałby w tym tygodniu utrzymać się nad poziomem 4889 co wydaje się zadaniem całkiem realnym do wykonania. Otoczenie zewnętrzne nadal sprzyja, złoty nie jest już wykupiony względem euro czy dolara stawiając naszą walutę w centrum zainteresowania zagranicy a wskutek ostatniej decyzji agencji FTSE Russell o zaklasyfikowaniu Polski do grona państw rozwiniętych należałoby oczekiwać, iż nad Wisłę wpłynie kapitał pomagający polskim akcjom dalej rosnąć.
Jakub Birnbach, DM BDM
Na zakończenie miesiąca oraz kwartału WIG20 zyskał +1,1%. Sprzyjającymi czynnikami dla byków okazała się analizy amerykańskiego Goldman Sachs, który podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w 2017r. do 4,4%, a w 2018r. do 3,6%. Następnie poznaliśmy wstępny odczyt inflacji CPI w Polsce okazał się być lepszy od oczekiwań (+2,2% r/r versus konsensus 1,9% r/r). Kolejnym istotnym wydarzeniem okazała się zakwalifikowanie Polski przez FTSE Russel do grona gospodarek rozwiniętych. Polska jest pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, który znalazł się w grupie 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Informację można odczytywać pozytywnie jako szansa pozyskania nowych inwestorów, z drugiej strony jako spadek zainteresowania polskimi aktywami ze strony inwestujących na rynkach emerging markets. Należy jednak pamiętać że Polska jest wciąż klasyfikowana jako rynek rozwijający się przez agencję indeksową MSCI. Przekładając powyższe informacje na poniedziałkowe notowania kontraktów na WIG20 w przypadku kontynuacji piątkowego wzrostu, najbliższe linie oporów można wyznaczyć na poziomach 2479 pkt. Spadki powinny napotkać wsparcie przy poziomie 2430 pkt. Z publikacji makroekonomicznych mogących wpłynąć na przebieg notowań, na szczególną uwagę powinny zasługiwać odczyty wrześniowych wskaźników PMI dla przemysłu.