Jednym z istotniejszych wydarzeń makroekonomicznych dla inwestora z GPW są publikacje wskaźników PMI dla przemysłu. Niestety, w ostatnim czasie ich wartość w Polsce oraz w najważniejszych europejskich gospodarkach jest coraz wyraźniej poniżej poziomu 50 pkt, co sugeruje spowolnienie w przemyśle. Nad Wisłą – już cztery miesiące z rzędu – PMI dla przemysłu znajduje się poniżej neutralnych 50 pkt. W poniedziałek poznamy kolejne dane dla strefy euro (wstępny odczyt rozczarował – wyniósł 47,6 pkt), jak i Polski.
Inflacja, stopa bezrobocia, stopy procentowe, PKB – to tylko kilka podstawowych danych makroekonomicznych, jakie cyklicznie poznają osoby śledzące rynki finansowe. A to tylko wierzchołek góry lodowej. Warto więc wiedzieć, które informacje gospodarcze są szczególnie istotne dla kupujących akcje.
Wskaźniki i „antywskaźniki"
Wydarzenia makroekonomiczne szczególnie uważnie obserwują osoby zarabiające na zmianach kursów walutowych. Rynki akcji nie reagują tak jednoznacznie na publikacje makroekonomiczne, jak rynek walutowy. Dlaczego?
– Przyczyną jest dość krótki horyzont rynku walutowego, dla którego liczy się okres kilkunastu miesięcy, w jakich można próbować przewidywać politykę pieniężną. Dlatego tu królują raporty o zatrudnieniu, inflacji i płacach, ponieważ na ich podstawie banki centralne próbują ustalić skalę luki popytowej i odpowiedzieć decyzjami w zakresie wysokości stóp procentowych – tłumaczy Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Tymczasem na rynku akcji podstawą wyceny jest zdyskontowany strumień przyszłych przepływów pieniężnych. Stopa dyskonta jest wspólnym elementem dla inwestorów na obydwu rynkach, jednak dla giełdy liczy się przede wszystkim to, co odpowiada za wzrost. Można powiedzieć, że dotychczas najważniejszym był raport o PKB. Ostatecznie przecież zyski spółek są składową PKB i choć ich amplituda jest znacznie wyższa, sytuacja w zakresie produktu krajowego kształtuje krajobraz dla zyskowności firm. Problemem w przypadku PKB jest jednak kalendarz publikacji. Dane poznajemy z dość dużym opóźnieniem, a dodatkowo są one wielokrotnie rewidowane – dodaje.