REKLAMA
REKLAMA

Technologie

MCI Management zainkasował ponad 14 mln zł za pakiet akcji Invii.cz

MCI.Techventures 1.0 po zbyciu części akcji Invia.cz wciąż posiada pakiet kontrolny, którego wartość przekracza 100 mln zł.

Tomasz Czechowicz, prezes MCI Management

Foto: materiały prasowe

Fundusz Accession Mezzanine Capital III (AMC III) zapłacił MCI.Techventures 1.0 (jeden z subfunduszy z grupy MCI Management) 14 mln zł za mniejszościowy pakiet udziałów w spółki Invia.cz. Po transakcji grupa MCI Management zachowała kontrolny pakiet papierów czeskiej spółki specjalizującej się w sprzedaży usług turystycznych przez internet. Ponadto, w ramach porozumienia, AMC III zapewniło Invia.cz finansowanie typu mezzanine, które, jak można przeczytać w komunikacie prasowym MCI Management, posłuży do rozwoju grupy Invia.cz w Europy Środkowo-Wschodniej oraz Rosji. Nie wiadomo jednak o jaką kwotę chodzi. - Dynamiczny wzrost w Czechach oraz konsekwentna ekspansja międzynarodowa Invii, doskonale wpisują się w naszą strategię wspierania silnych lokalnych przedsiębiorstw z Europy Środkowo – Wschodniej – mówi, cytowany w komunikacie Przemysław Głębocki, dyrektor zarządzający Mezzanine Management, wyłącznego doradcy funduszu AMC III.

Invia.cz to jedna z najlepszych inwestycji MCI Management. Fundusz nabył większościowy pakiet papierów czeskiej spółki w 2008 r. Łącznie (razem z kolejnymi rundami podwyższenia kapitału) zaangażował w projekt 39,1 mln zł. Na koniec czerwca pakiet papierów Invii.cz był wyceniany na 114 mln zł co oznaczało, że średnioroczna stopa zwrotu z inwestycji (IRR) sięgała 49 proc.

MCI Management do tej pory trzykrotnie pobierał dywidendę z Invia.cz. Z wyniku za 2012 r. wyniosła przeszło 3 mln euro. Po zbyciu pakietu papierów na rzecz AMC III, łączna kwota, którą giełdowy fundusz w tym roku (razem z dywidendą za ub.r.) odzyskał z inwestycji w Invia.cz, wzrosła do 28 mln zł. Razem z wcześniejszymi dywidendami przekracza 30 mln zł. Wartość posiadanego pakietu wciąż wynosi jednak (bazując na wycenie z końca czerwca) ok. 100 mln zł.

Invia.cz działa od 2002 r. Jest największym sprzedawcą e-usług turystycznych w Czechach i na Słowacji. Firma posiada też, nabyty trzy lata temu od MCI Management, 44-proc. pakiet akcji Travelplanet.pl. Firma jest jednak w trudnej kondycji finansowej i musimy być zasilana pożyczkami od Invia.cz. Rok temu Invia.cz nabyła też mniejszościowy pakiet papierów rosyjskiej spółki Travelata.ru.

W 2012 r. Invia.cz miała 10,5 mln euro przychodów i 2,5 mln euro wyniku EBITDA.  Z wyniku za zeszły rok spółka przekazała też 3,5 mln euro dywidendy właścicielom. W I półroczu tego roku sprzedaż firmy powiększyła się o 25 proc. a wynik EBITDA o 6 proc. (wyniósł 2,7 mln zł czyli ok. 0,6 mln euro). Plan na cały rok zakłada, że obroty sięgną 12,5 mln euro a wynik EBITDA 2,8 mln euro.

W poniedziałek wczesnym popołudniem papiery MCI Management kosztowały na GPW po 9,38 zł czyli 1,7 proc. więcej niż w piątek.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA