Chemia

Synthos kupuje niemiecką fabrykę kauczuku

Chemiczny Synthos, należący do biznesmena Michała Sołowowa, podpisał umowę z globalnym koncernem Trinseo w sprawie przejęcia zakładów produkujących kauczuki syntetyczne w Schkopau w Niemczech.
Foto: materiały prasowe

Polski producent kauczuków ma przejąć działalność operacyjną Trinseo w biznesie kauczuków, obejmującą zarówno infrastrukturę produkcyjną w Schkopau, jak i zaplecze badawczo – rozwojowe. Polska spółka zapewnia, że pozwoli to jej wkroczyć na zupełnie nowy rynek, charakteryzujący się m.in. wyższymi marżami. Umożliwi też wykorzystanie całej gamy zaawansowanych technologicznie kauczuków styrenowo - butadienowych (SSBR), łącznie z tymi stosowanymi w zaawansowanych technologicznie oponach o niskich oporach toczenia, w tym oponach do samochodów elektrycznych. Dodatkowo transakcja przyczyni się do znacznego poszerzenia zasięgu działalności grupy oraz pozwoli wykorzystać potencjał jakim są synergie biznesowe pomiędzy obiema organizacjami.

- Szacujemy, że po sfinalizowaniu przejęcia zakład produkcyjny w Schkopau będzie osiągać wynik EBITDA na poziomie co najmniej 50 - 60 milionów euro w ujęciu rocznym. Ponadto oczekujemy synergii na poziomie powyżej 20 mln euro, wynikających ze wzrostu wolumenu sprzedaży, osiągniętemu dzięki efektywniejszemu wykorzystaniu zdolności produkcyjnych, wprowadzeniu do oferty nowych rodzajów kauczuków SSBR i Li-PBR, czy w końcu dzięki synergiom kosztowym – wylicza Zbigniew Warmuz, prezes Synthosu. Dodał, że transakcja przyczyni się do zrównoważonego rozwoju europejskiej gospodarki oraz wpłynie pozytywnie na zachowanie tak ważnych w Europie miejsc pracy.

Po zawarciu umowy Synthos i Trinseo rozpoczną współpracę w celu zapewnienia płynnego procesu połączenia obu organizacji. Transakcja wymaga zezwoleń regulacyjnych, w tym także zgody urzędu antymonopolowego. Powinna zostać sfinalizowana do końca 2021 r.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.