Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bank posiada portfel kredytów mieszkaniowych w szwajcarskiej walucie o łącznej wartości 4,95 mld zł (stan na koniec czerwca), w którym znajdują się kredyty denominowane i walutowe. Łącznie stanowiły one 6,6 proc. całego portfela kredytów banku oraz 3,9 proc. kredytów mieszkaniowych w walutach obcych sektora bankowego.
– Sprawy dotyczące kredytów CHF, w których bank jest pozwany, stanowią marginalny odsetek aktywnych umów kredytowych (0,7 proc.). W dotychczasowym orzecznictwie sądowym w sprawach z udziałem BNP Paribas Bank Polska zdecydowanie dominują orzeczenia korzystne dla banku – informuje notowany na GPW emitent.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.
– W ministerstwie finansów pracujemy obecnie nad specjalnym podatkiem dotyczącym odsetek od rezerwy obowiązkowej, utrzymywanej przez banki w NBP – poinformował w środę minister finansów Andrzej Domański w Radiu ZET.