Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.11.2020 05:00 Publikacja: 07.11.2020 05:00
Nie czyń zła Rana Foroohar Jak Big Tech zdradził swoje ideały i nas wszystkich Poltext, 2020
Foto: materiały prasowe
W świecie makroekonomii ten sam skrót jest swego rodzaju synonimem zmiany modelu gospodarczego, z gospodarki opartej na przemyśle i usługach na gospodarkę opartą na informacji. W świecie każdego z nas FAANG to cyfrowa tożsamość, modne gadżety, zakupy w sieci, rozrywka i dostęp do wiedzy. W świecie Rany Foroohar te same pięć liter to symbol technologicznego zniewolenia. Na prawie 400 stronach autorka przeprowadza szeroką analizę działalności firm z sektora big tech, zwracając uwagę na to, że rozrosły się do rozmiarów, w których są za duże, by upaść, za bogate, by podporządkować się społeczeństwu, i zbyt chciwe, by troszczyć się o swoich klientów, czyli o nas. Foroohar dowodzi, że „bohaterowie" jej książki przejęli w ciągu dwóch dekad najważniejszy zasób, czyli informację. Wiedzą o nas wszystko, bo sami im tej wiedzy dostarczamy. Nieświadomie z użytkowników zamieniliśmy się w produkty. Dzięki temu korporacje mogą nami manipulować w wielu obszarach, od preferencji konsumenckich po sympatie polityczne. To swoisty matrix, w który daliśmy się wpędzić, oddając swoją prywatność i podporządkowując się algorytmom. Brzmi jak film s.f., ale to prawda. Dlatego lektura tej książki to tak naprawdę zderzenie z gorzką rzeczywistością, po którą co chwilę sięgamy, wyciągając smartfon z kieszeni. Tak więc czas zapiąć pasy i skonfrontować się z prawdą. Dziennikarka „Financial Times" ma lekkie pióro, analityczną wnikliwość i ogromne doświadczenie, dzięki czemu ta konfrontacja, choć bolesna, jest jednak bardzo wciągająca. I warto dać się wciągnąć. Bo choć książka jest opisywana jako akt oskarżenia wobec big techu, to przede wszystkim ma potężny ładunek otwierający oczy. I co być może najistotniejsze – pokazuje światełko w tunelu, czyli sposoby, jak z matriksa się wydostać, nie rezygnując przy tym z dobrodziejstw innowacji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
„Szwajcaria nie ma armii, ona jest armią” – takie przekonanie panuje w alpejskiej konfederacji.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Konflikt bliskowschodni wciąż trwa, ale warto mu się przyjrzeć w pewnej perspektywie czasowej.
Cal Newport przekonuje, że wartościowa i kreatywna praca zwykle powinna być wykonywana w powolnym tempie, dostosowanym do pracownika.
Kwestia poboru prędzej czy później pojawi się w prognozach dotyczących rynku pracy.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Znany socjolog argumentuje, że szybki rozwój sztucznej inteligencji stanowi zagrożenie dla ludzkości. Czy czasem w tej kwestii nie przesadza?
Grupka aktywistów tworząca samozwańczy rząd emigracyjny Korei Północnej okazała się skuteczniejsza od zachodnich tajnych służb wywiadowczych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas