Giełda zbożowa na Towarowej Giełdzie Energii wystartowała trzy lata temu z ambicjami na miarę światowych giełd handlu ziarnem, które kształtują cenę. A jednak uruchomiona nakładem kilku milionów złotych działa dziś „na pusto”. Giełdowy Rynek Rolny, bo taka jest oficjalna nazwa, nie obsłużył w tym roku ani jednej transakcji sprzedaży zboża.
Gdy Giełda Papierów Wartościowych uruchamiała ten projekt wraz z TGE w 2020 r., plany były bardzo ambitne. Eksperci Domu Maklerskiego BOŚ szacowali, że platforma może mieć obrót sięgający nawet do 40 proc. wolumenu krajowej produkcji. Trzy lata po uruchomieniu giełda ma jednak zerowy procent handlu krajową produkcją. – W 2023 r. (stan na 22.08.2023 r.) nie zawarto na RTRS (Rynek Towarów Rolno-Spożywczych – red.) żadnej transakcji – odpowiedziało na zapytanie „Parkietu” biuro prasowe Towarowej Giełdy Energii. Dziś żaden z autoryzowanych magazynów nie przechowuje także zboża, które by czekało na kupca. Od chwili uruchomienia rynku w marcu 2020 r. przez giełdę przeszło 9550 ton zbóż, głównie pszenicy, i zaledwie 125 t żyta.
dostało w przetargu konsorcjum GPW, TGE i Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych na opracowanie elektronicznej giełdy surowców rolnych, która łączyłaby oferty dostawców z kupcami.
Oficjalnie nikt nie chce komentować tej sytuacji, za to pytanie o ocenę projektu bardzo rozbawia np. brokerów zbożowych handlujących zbożem na dużą skalę. W nieoficjalnych rozmowach wskazują, że rynek handlu zbożem ma się świetnie poza giełdą, bilateralne umowy są wystarczające, więc standaryzacja i dodatkowe opłaty nie zachęcają ani rolników, ani kupców.
– Jeśli nie ma potrzeby kreowania rynku, to on nie będzie działał – mówi nieoficjalnie ekspert jednego z domów maklerskich. Zauważa, że choć reprezentowany przez niego broker stara się uczestniczyć w każdym z rynków, jakie GPW otworzy, jednak na RTRS nie ma płynności, a klienci nie wykazują nim zainteresowania. Eksperci wskazują na niepotrzebne generowanie formalności i kosztów, ale giełdzie nie pomogło nawet zmniejszenie do zera większości opłat za uczestnictwo.