Podstawowa stopa referencyjna wynosi od 28 listopada 6,75%, stopa redyskonta weksli 7,50%, lombardowa 8,75%, a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez Narodowy Bank Polski (NBP) od banków 4,75%.
W ciągu ostatnich czterech miesięcy podstawowa stopa rynkowa spadła w sumie o 175 punktów bazowych.
"Brak obniżki w grudniu to wynik przede wszystkim wczesnego terminu posiedzenia" - powiedział Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK. "Nie będą jeszcze wtedy znane kluczowe informacje o gospodarce, więc tej decyzji nie będzie" - dodał.
Dwudniowe spotkanie RPP odbędzie się 17-18 grudnia, podczas gdy zazwyczaj Rada spotyka się pod koniec miesiąca.
Na RPP nie wpłynie też historycznie niska inflacja w listopadzie (szacowana przez ekonomistów w większości na 0,9% r/r), gdyż jest to czynnik jednorazowy, a Rada przygląda się dłuższym trendom.