Wzrost rentowności EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) do poziomu 8-10 proc. i rentowności netto do 7 proc., to główne założenia finansowe strategii ABG Spinu na lata 2007-2010. Obecnie wskaźniki te wynoszą odpowiednio: 7 proc. i 6 proc.
Fuzja zgodnie z planem
Mimo że formalne połączenie ABG Ster-Projektu i Spinu dokona się dopiero przed wakacjami, to już od kilku miesięcy spółki współpracują operacyjnie. Wspólnie planowały budżety na ten rok i przeprowadziły zmiany w strukturze organizacyjnej, żeby po rejestracji gładko zacząć funkcjonować jako jeden podmiot. Stroną przejmującą jest ABG Ster-Projekt. Wyemituje dla właścicieli Spinu 24,3 mln nowych akcji. Dodatkowo informatyczna spółka wypuści 5,9 mln papierów, żeby wykupić mniejszościowych udziałowców w kilku spółkach zależnych (m.in. Kom-Pakcie). Zgodę na podwyższenie kapitału (i fuzję ze Spinem) muszą jeszcze wyrazić akcjonariusze ABG Ster-Projektu na walnym zgromadzeniu, które odbędzie się w maju. Po podwyższeniu kapitał zakładowy ABG Spinu będzie dzielił się na 94,6 mln akcji. Kontrolę nad nowym przedsiębiorstwem zachowa Prokom - główny udziałowiec obu podmiotów. Będzie kontrolował ponad 42 proc. kapitału.
Rewolucji nie będzie
ABG Spin będzie miał stosunkowo dobrze zdywersyfikowany portfel klientów. Jednak wciąż około połowy sprzedaży będzie trafiało do zleceniodawców z sektora publicznego. W 2006 r. na tym rynku panował zastój, co negatywnie odbiło się na rezultatach ABG Ster-Projektu i Spinu. Sporą część przychodów (ok. 12 proc.) będzie generował sektor telekomunikacyjny (to "wkład" Spinu), służby mundurowe (9 proc.) oraz sektor finansowy (11 proc.). - Nie przewidujemy większych zmian w strukturze sprzedaży. Wciąż zamierzamy koncentrować się na tworzeniu dużych złożonych systemów informatycznych na zamówienie, które to rozwiązania zamawiają instytucje publiczne - mówił w poniedziałek Dariusz Brzeski, prezes ABG Ster-Projektu, który pokieruje spółką.